Polonez „Borewicz” i radiowóz milicyjny – ciekawa pasja

Reklama

Choć daleko im do nowoczesnych, sportowych samochodów, to jednak posiadają coś, czego nikt im nie odbierze – urok i duszę. Mowa o samochodach z epoki PRL'u, które coraz rzadziej można spotkać na polskich ulicach.

O ile jeszcze kilka lat temu nikogo specjalnie nie dziwił widok dużego fiata czy „malucha” to teraz te auta są prawdziwymi perełkami na rynku kolekcjonerskim. Dużego fiata, którego można przyozdobić w barwy milicyjne posiada Marcin Ociesa.

Grupa pasjonatów z Jaworzna nie chce, aby te auta popadły w zapomnienie i kolekcjonuje duże fiaty, polonezy i inne cuda techniki rodem sprzed kilkudziesięciu lat.

Milicyjny radiowóz to nie jedyny ciekawy samochód w ich kolekcji. Można tam znaleźć także stary ambulans oraz strażackiego żuka.

Każdy z nas doskonale pamięta słynnego fiata yellow bahama ze „Zmienników” czy poloneza porucznika Borewicza. Tym drugim może się pochwalić Jacek Boroński.

Pozyskiwanie samochodów nie jest proste. Zależy im na tym, żeby auto było zadbane, nieskorodowane i najlepiej miało mały przebieg. Niektóre egzemplarze mimo kilkudziesięciu lat na karku przejechały zaledwie kilkadziesiąt tysięcy kilometrów. Ciężko jest również znaleźć samochód, który jest wyposażony w oryginalne części i wygląda tak, jakby wczoraj wyjechał z fabryki. Choć czasem taki pojazd znajduje się kilka domów dalej...

A gdy uda się zakupić wymarzony egzemplarz, trzeba go odrestaurować.

Chęć posiadania takich samochodów u wielu z nich wzięła się po prostu z sentymentu.

Tym samochodom pod względem komfortu oczywiście daleko do rolls-royce'ów czy nowoczesnych mercedesów.

Kolekcjonowanie starych samochodów to nie jedyna pasja jaworznian. Biorą oni udział w „Złombolu”, czyli imprezie charytatywnej, w trakcie której przemierzają kilka tysięcy kilometrów przez całą Europę. To dla nich spore wyzwanie, ale przede wszystkim zabawa.

Choć klimatyzacji nie ma, to mimo wszystko uczestnictwo w „Złombolu” sprawia im ogromną radość.

Autor: 
youtube
Źródło: 

youtube

video: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama