Na zdjęciu Tetiana Marushchak
Wywiad z Tetianą Marushchak, rozmawia Anastasiia Vasylchenko
- Tetiana, opowiedz trochę o sobie
Nazywam się Tetiana Marushchak, jestem studentką KAAFM na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Moją pasją jest fotografia oraz videomaking. A więcej na ten temat dowiecie się z dzisiejszego wywiadu.
- Skąd i od kiedy pojawiła się u ciebie pasją do fotografii?
Myślę, że zaczęła mnie interesować fotografia w wieku 15 lat. Najczęściej robiłam zdjęcia wschodu i zachodu słońca. Po obejrzeniu tego co udało mi się uchwycić w kadrze, byłam pod tak wielkim wrażeniem, że chciałam podzielić się tym z ludźmi. Niestety na co dzień my często nie zwracamy uwagi na takie proste ale piękne rzeczy.
- W jaki sposób opanowałaś technikę robienia zdjęć i materiałów wideo?
Po prostu miałam dużo praktyki. Było dość dużo prób, robiłam mnóstwo zdjęć oraz nagrań tego, co uważałam za piękne oraz warte uwagi.
- Czy masz idola wśród znanych fotografów i dlaczego on/ona?
Nie mam idola ale są prace ludzi, które podziwiam. A mianowicie prace Patricka Demarchelier i Eve Arnold. Eve robi ciekawe sesje zdjęciowe o codzienności zwykłych ludzi. Podoba mi się, że ona stara się zrozumieć istotę życia ludzkiego aby uchwycić ją na swoich fotografiach. A Patrick ma konkretną wizję tego co chce przekazać. On doskonale wie, jak za pomocą zdjęć pokazać całe spektrum cech modelki, które są związane z jej przekonaniami moralnymi oraz połączyć to w jedną całość.
- Jakiej techniki, a zwłaszcza aparatu używasz?
W tym momencie używam IPhone 11, który posiada dość niezłe funkcje (kontrola głębi ostrości, ekspozycja, wykrywanie sceny, korekta soczewki, różnorodne tryby itp.) do robienia zdjęć oraz nagrywania wideo. Jednak, brakuje mi lepszej światłoczułości, czyli ISO.
- Jakie gatunki fotografii uprawiasz i jaki jest twój ulubiony?
W przypadku robienia zdjęć to zachwycam się portretami. A w przypadku nagrywania wideo nie mogę podać jednego ulubionego gatunku. Tu raczej chodzi o zamiar oraz temat nagrania filmiku. Ostatnio nagrałam 15 sekundowe wideo w stylu „Vogue”. Wzięła w nim udział moja koleżanka, a głównymi elementami jej ubioru były chusta i okulary przeciwsłoneczne. Które w latach 60-80 cieszyły się dużą popularnością wśród kobiet. Chciałam pokazać ludziom, że młode kobiety w chustach są piękne, a te akcesoria ponownie wróciły do mody.
Nadal pracuję i odkrywam dla siebie nowe rodzaje fotografii aby odnaleźć swój styl, który jak najbardziej wyróżniałby się spośród innych. Zadanie jest strasznie trudne i konkurencja wysoka, ale utalentowany fotograf na pewno potrafi znaleźć swojego odbiorcę.
- Co decyduje o tym, że zdjęcie jest dobre?
Moim zdaniem, decyduje przede wszystkim temat, który niesie odpowiedni przekaz oraz który będzie wyróżniał go od innych. Nie mniej ważną rolę odgrywa też jakość i struktura fotografii.
- Z czego składa się twój proces filmowania?
Najpierw szukam pomysłu na zdjęcie lub filmik, po czym staram się go maksymalnie wzbogacić. Oglądam wiele materiałów które mogą w jakiś sposób się kojarzyć lub bezpośrednio dotyczyć mojej idei. Dalej analizuję: pod jakim kątem będzie nagrane ujęcie, jakie plany filmowe będą zastosowane oraz w jaki sposób lepiej je połączyć. Na końcu zajmuję się montażem, czyli obróbką pozyskanego materiału, gdzie dzieje się magia.
Przykładowo: w zeszłym roku na studiach dziennikarskich dostałam zadanie nagrać 3 minutowy program informacyjny. Zdecydowałam nagrać o tematyce kulinarnej, w ramach której moja koleżanka z akademiku będzie gotowała smaczny tort czekoladowy. Krótko mówiąc, udało mi się za pomocą 3 minutowego wideo pokazać widzom wszystko, a nawet trochę więcej tego, co musi się znaleźć w programie o tym charakterze.
Nagranie zawierało wprowadzenie, przedstawienie głównej bohaterki (kucharz), wywiad z nią na temat jej zdolności kulinarnych. Oczywiście był też pokazany szczegółowy proces gotowania tortu.
To było prawdziwe wyzwanie, bo wiadomo, że gotowanie potraw to dość długi proces, dlatego i nagrywanie tego materiału również wymagało dużo czasu, w moim przypadku to zajęło 8 godzin.
- Jak szukasz wspólnego języka z fotografowaną osobą?
Najpierw pytam, czego osoba chce od danej sesji zdjęciowej, następnie proponuję swoje pomysły oraz pokazuję przykładowe zdjęcia. W końcu razem tworzymy materiał.
- Jak często spotykasz ludzi twierdzących, że nie potrafią pozować? W takim przypadku sama sugerujesz czy próbujesz złapać najbardziej naturalną pozycję?
Każda osoba w pewnym momencie może się zgubić, wtedy staram się odwrócić jej uwagę, opowiadając fajne historyjki. Poprzednio mówiłam też o przykładowych zdjęciach (które pokazuję osobie fotografowanej przed sesją), one są dobrym przykładem na znalezienie odpowiednich pozycji, które dana osoba może wykorzystać. Także nie zapominamy o podstawowych i naturalnych pozycjach.
Myślę, że każdy człowiek chce popatrzeć na siebie z pozycji obserwatora. Chce zobaczyć jak się porusza, jak patrzy i jak wygląda. Jeśli nas ktoś nie nagra, nie będziemy mieli odpowiedzi na te pytania. W związku z tym, nagrania mogą dużo opowiedzieć o człowieku, o jego charakterze, a nawet pozycji życiowej. Pod tym względem, tworzenie wideo materiałów mi się bardziej podoba, niż robienie zdjęć.
- Czy masz wymarzoną sesję zdjęciową, którą na pewno chciałabyś zrobić?
Tak, marzę o sesji zdjęciowej nad morzem z udziałem gimnastyczek ubranych w sukienki, które subtelnie powiewają na wietrze i świetnie prezentują się z każdym ruchem.
- Czy miałaś jakąś śmieszną sytuacje w momencie robienia zdjęć?
Kiedyś razem z koleżanką fotografowałyśmy kościół i w tym czasie wyszli dwaj księża, jeden z nich zauważył, że robiłyśmy zdjęcia w tym momencie i powiedział nam: „Przepraszam, wchodząc do kadru zapomniałem założyć maseczkę”. To był dobry żart.
- Jak wygląda proces obróbki zdjęć i materiałów wideo?
Generalnie mogę zmienić kolorystykę, usunąć niedoskonałości skóry, wyrównać koloryt obrazu oraz poprawić balans bieli.
- Jaki komunikat chcesz przekazać ludziom za pomocą swoich zdjęć?
Przede wszystkim chcę otworzyć ludziom oczy na indywidualność każdego człowieka.
- Jakie masz plany związane z fotografią?
W tym momencie poszukuję różnorodnych praktyk aby rozszerzyć wiedzę w tej dziedzinie. W najbliższym czasie planuję nagrać reklamę dla studio tańca, a jednocześnie wzbogacić swoje portfolio pozyskanym materiałem.
Źródło zdjęć: archiwum Tetiany / instagram tati_light_ / tik-tok www.tiktok.com/@tati_light_