Ławice ryb pośród błękitu morza

Reklama

Reklama

Sfotografowany przez Masashi Mimurę w grupie niebiesko wyglądających lineatus Apogon i czerwonej Isobana, wioska Zamami, Prefektura Okinawa (fot. Mainichi.jp)

Wody na Wyspach Kerama w prefekturze Okinawa są tak czyste, że bez problemu można zobaczyć ponad 30 metrów w głąb wody. Kontrast pomiędzy błękitem ławic małych rybek "Scorpionfish" (łacińska nazwa: Rhabdamia gracilis) a czerwienią miękkiego korala "Isobana" zapiera dech w piersiach. Jest to typowa sceneria morskiej rafy koralowej.

Ale dlaczego ryby są niebieskie, a koralowiec czerwony? Dlaczego morze jest uważane za "niebieskie", skoro woda jest przezroczysta?

Jeżeli chodzi o kolor niebieski, to być może nieco łatwiej go zrozumieć, gdy wyobrazisz sobie tęczę na niebie. Tęcza wydaje się mieć siedem kolorów, ponieważ kolory od niebieskiego do czerwonego zawarte w świetle słonecznym są rozbijane na odpowiednie długości fal przez kropelki wody w powietrzu. Kiedy światło słoneczne uderza w wodę, taką jak np. morze czy rzeka, światło o barwie bliższej czerwonemu ma właściwość pochłaniania przez wodę i staje się trudniejsze do zobaczenia, a światło niebieskie, które łatwo się rozprasza, dociera do ludzkiego oka.

Im bardziej przejrzysta woda, im mniej zawiesin, tym bardziej rozproszone jest światło niebieskie i tym jaśniejszy jest kolor niebieski. Innymi słowy, niebieska woda jest dowodem wysokiej przejrzystości.

Scena na tym zdjęciu wygląda nieco bardziej niebieskawo, a czerwień ukwiału jest absorbowana przez wodę, przez co wydaje się ona nieco bardziej matowa i czarna. Dlatego właśnie świeci się na nie z bliska silną, zbliżoną do słonecznej wiązką światła, aby wydobyć ich prawdziwy czerwony kolor. Ryby za to swój niebieski kolor zawdzięczają półprzezroczystemu niebieskiemu kolorowi, który prześwituje przez ich półprzezroczyste ciało.

Pod wodą, kolory takie jak czerwony i żółty stają się stopniowo coraz bardziej widoczne, gdy zbliżają się do światła, a ich wyrazistość jest często przytłaczająca. (Sfotografowany w wiosce Zamami, Prefektura Okinawa)

Autor: 
Masashi Mimura, tłumaczyła: Zofia Miecznikowska