Dlaczego warto nosić wełnę?

Reklama

Reklama

Dla niewtajemniczonych pomysł noszenia wełnianej warstwy podstawowej lub środkowej, by utrzymać ciepło, może wydawać się dziwny, podczas gdy noszenie wełnianego t-shirtu, bielizny lub podkoszulki w lecie brzmi wręcz niedorzecznie! Wełna ma reputację materiału swędzącego, drażniącego, ciężkiego i nieubłaganie gorącego. Debata na temat syntetyków i wełny rozgorzała na nowo wraz z rozpowszechnieniem się włókien wełny Merino o małej średnicy, które marki takie jak Ibex, Icebreaker i Smartwool wykorzystują zarówno w wysokowydajnej odzieży outdoorowej, jak i w odzieży codziennej. Merino wywraca wszystkie stereotypy dotyczące wełny do góry nogami! Nowoczesna tkanina wełniana ma niesamowite zalety, których materiały syntetyczne nie mają. Jest też doskonałym dodatkiem do nowoczesnych ochronnych ubrań.

Zalety wełny

Naturalne, odnawialne włókno. Wełna pochodzi od owiec i jest to materiał odnawialny! Stosowanie wełny w odzieży jest korzystne dla środowiska.

Wysoka oddychalność. Ubrania z wełny są naturalnie oddychające aż do poziomu włókien. Podczas gdy syntetyki oddychają tylko przez pory pomiędzy włóknami tkaniny, włókna wełny w naturalny sposób pozwalają na przepływ powietrza. Zdolność oddychania wełny sprawia, że nie czujesz się lepki, gdy się pocisz, i zapobiega przegrzaniu.

Wełna zapewnia uczucie suchości. Włókna wełny odprowadzają wilgoć z powierzchni skóry i mogą wchłonąć około 30% swojej wagi, zanim poczujesz wilgoć. Następnie, uwalnia się ona parując.

Wełna nie śmierdzi! Produkty z wełny Merino są bardzo odporne na zapachy dzięki naturalnym właściwościom antybakteryjnym, które nie pozwalają bakteriom wiązać się, a następnie rozwijać na włóknach tkaniny.

Wełna jest ciepła, nawet gdy jest mokra. Kiedy włókna wchłaniają wilgoć, uwalniają również niewielkie ilości ciepła, co pomaga zachować ciepło w chłodny, mokry dzień.

Doskonała regulacja temperatury. Cienkie włókna pozwalają maleńkim kieszonkom powietrznym w tkaninie zatrzymywać ciepło ciała, co zapewnia doskonałą izolację. Gdy w gorące dni wilgoć wyparowuje, powietrze w tych kieszeniach chłodzi i zapewnia uczucie komfortu.

Ciepła i lekka. Koszula z wełny jest znacznie cieplejsza niż koszula z materiału syntetycznego o tej samej wadze.

Miękka wełna, która nie podrażnia. Włókna wełniane są poddawane obróbce mającej na celu ograniczenie występowania naturalnych łusek, które powodują szorstkość i swędzenie skóry w przypadku starych produktów wełnianych. Wełna Merino składa się również z włókien o małej średnicy, które nie są kłujące ani drażniące.

Zarówno absorbują, jak i odpychają wodę. Kora włókna absorbuje wilgoć, podczas gdy łuski epikutykularne znajdujące się na zewnątrz włókna są hydrofobowe. Dzięki temu wełna może jednocześnie wchłaniać wilgoć ze skóry i opierać się wilgoci z zewnątrz, np. deszcz lub śnieg. Łuski nadają odzieży z wełny uczucie suchej skóry nawet po wchłonięciu wilgoci.

Bardzo niska łatwopalność. Wełna w naturalny sposób sama się gasi i nie zapala się. Nie topi się również ani nie przywiera do skóry, jak to ma miejsce w przypadku syntetyków.

Autor: 
tłum. Paula Dąbek
Dział: