Już niedługo w Polsce powstanie najgłębszy basen na świecie

Reklama

Reklama

Artykuł z dnia 03.04.2019 r. (przyp. red.)

Już niedługo pod stolicą Polski, otworzony zostanie basen o głębokości 45 metrów, reklamowany jako „najgłębszy na świecie”. Mówi się, że będzie to idealne miejsce do szkolenia płetwonurków.

Basen, który nazywać się będzie Deep Spot, powstaje w miejscowości Mszczonów, około 50 km od Warszawy. Objętość wody w nim wyniesie 8 tys. m³, czyli 27 razy więcej niż w przeciętnym 25-metrowym basenie. Wzmocniony około tysiąca ton stali, jest bogaty w sztucznie zbudowane jaskinie, sięgające najgłębszych części zbiornika.

Wygląda na to, że stanie się on miejscem odpowiednim dla szerokiego grona nurków, od początkujących po zawodowców. Można będzie też zrezygnować z wejścia do wody, by zamiast tego zajrzeć w jej głąb dzięki przeźroczystemu tunelowi i cieszyć się ekscytującym widokiem.

Podobno wnętrze basenu widoczne też jest z sal konferencyjnych, treningowych i niektórych pokoi hotelowych.

Do tej pory najgłębszym basenem był 40-metrowy Y-40® The Deep Joy, znajdujący się w hotelu Terme Millepini, w mieście Montegrotto Terme (północne Włochy).

Jednak w Colchester, leżącym w południowo-wschodniej Anglii, trwa już budowa 50-metrowego basenu o nazwie Blue Abyss, którego otwarcie zaplanowano na 2020 r. (artykuł z dnia 03.04.2019 r. przyp. red.). Według osób odpowiedzialnych za projekt, będzie on przydatny nawet do ćwiczeń dla organizacji Private Spaceflight. Swoją planowaną głębokością prześcignie polski Deep Spot i stanie się najgłębszym basenem na świecie.

Autor: 
Tłumaczenie: Alicja Benowska