Zasady gry w pétanque, inaczej zwaną grą w bule

Reklama

Reklama

Wielu z Was zapewne zna je na pamięć, ale przypomnienie sobie zasad gry w pétanque zawsze może okazać się przydatne. Coraz więcej młodych ludzi, i to nie tylko młodych, uczy się tego sportu. Oto zasady, które musisz znać, aby zacząć!

Przede wszystkim należy zauważyć, że zasady gry w pétanque reguluje Międzynarodowa Federacja Pétanque i Gier Prowansalskich. To ona dyktuje oficjalne zasady i zatwierdzone akcesoria. Przyjrzyjmy się zasadom:

Gracze:

W Pétanque gra się zespołowo lub solo. Mecze rozgrywane są jako drużyna w systemie 3 na 3 (trójki) po 2 kule lub 2 na 2 (dublety) po 3 kule. Podczas pojedynku są to po 3 kule dla każdego gracza!

Gracze często mają pozycje w grze: strzelec (odsuwanie piłki przeciwnika od bramki), pointer (umieszczanie piłki jak najbliżej bramki) lub środkowy (strzelanie i wskazywanie jednocześnie).

Kule do gry w bule:

Ci, którzy aspirują do udziału w zawodach, muszą zaopatrzyć się w kule homologowane.

W tym celu muszą być wykonane z metalu o średnicy od 7,05 do 8 cm i wadze od 650g do 800g. Te kule można również przystroić ozdobnymi smugami. To zapewnia tym samym lepsze wsparcie w dłoni, ale jest to kwestia gustu! Możliwe jest również wyróżnienie swoich piłek poprzez spersonalizowany grawer, aby oznaczyć własne piłki.

Wszystkie inne bule mogą być używane wyłącznie do użytku rekreacyjnego.

Cel lub tak zwany “cochonnet”:

Cochonnet to termin używany przez większość ludzi, ale oficjalnym terminem jest „cel”. Tutaj również wszystko musi zostać zatwierdzone przez Związek jako odpowiednie do użytku w zawodach. Bramka musi być wykonana z drewna lub materiału syntetycznego i mieć średnicę 30 mm.

Boisko do gry w bule:

W zawodach krajowych i międzynarodowych boisko musi mieć wymiary 4 x 15m. Dla pozostałych możliwe są wyjątki, o wymiarach minimum 3 x 12m.

Odległość rzutu waha się od 4m (Początkujący) do 10m (Seniorzy), w zależności od kategorii, w której gra zawodnik. Jego nogi powinny być ustawione w kole o średnicy 50cm.

Punkty:

Drużyna, która wygra losowanie, zaczyna rzucać swoją pierwszą piłkę lub tą, która zdobyła ostatnią. W kolejnych rundach gra drużyna, która nie ma punktu.

Punkty są liczone po rozegraniu wszystkich kul. Każda piłka z tej samej drużyny, najbliżej bramki, liczy się jako jeden punkt. Gra rozgrywana jest na 13 punktów, ewentualnie na 11 punktów.

 

Czy znałeś już te zasady na pamięć, czy niektóre szczegóły były odkryciem?

 

Autor: 
Tłum. Weronika Leśny