Obchody Międzynarodowego Dnia Jogi na Kalemegdanie

Reklama

Reklama

Zdjęcie: Beta/Miloš Miškov

Centralne obchody Międzynarodowego Dnia Jogi w Serbii odbyły się dziś na Kalemegdanie, zorganizowane przez szkoły jogi, Miasto Belgrad i Ambasadę Indii. Imprezę otworzył Ambasador Indii w Belgradzie Subrata Batacarji, który poinformował, że do 21 czerwca Międzynarodowy Dzień Jogi, starożytnej tradycji wywodzącej się z Indii, będzie obchodzony w 18 miastach Serbii i w 23 lokalizacjach.

„To przypomina mi esencję jogi. To miejsce przypomina mi, co znaczy dla nas joga”, powiedział Batacarji i przypomniał historię Kalemegdanu oraz pomnika „Pobednik”. Zaznaczył, że miejsce to łączy dwie cywilizacje, dwa królestwa.

„To miejsce przypomina nam o potrzebie znalezienia równowagi, odnalezienia siebie, społeczeństwa, ludzi i natury” – powiedział ambasador Indii, dodając, że obywatele Serbii uwielbiają jogę. Mówiąc o dobroczynnym działaniu ajurwedy i jogi, dr Gordana Marković Petrović zwróciła uwagę, że te starożytne metody umożliwiają ludziom dążenie do doskonałego zdrowia w naturalny i prosty sposób. „Jestem dumna, że zarówno ajurweda, jak i joga są uznawane w naszym kraju i są legalnie stosowane – nie wszystkie kraje w regionie to podzielają. Nie ma lepszego sposobu na poprawę naszego zdrowia, ponieważ Ajurweda pozwala nam poznać samych siebie – istotą Ajurwedy jest indywidualne podejście do pracy” – stwierdziła. Powiedziała także, że ​​ajurweda ma zastosowanie nie tylko w Serbii, ale i na całym świecie ze względu na proste zalecenia, umożliwia połączenie się z naturą i życie zgodnie z cyklem przyrody.

„Przez ostatnie półtora roku przekonaliśmy się, że nie wystarczy walczyć z chorobami, sama walka z chorobami nie ma sensu. Sensowne jest wspieranie naszego układu odpornościowego i całego naszego organizmu, aby pozostać odpornym na wszystkie szkodliwe czynniki, z którymi mamy do czynienia w ciągu dnia, a joga i ajurweda są najlepszym sposobem, aby to osiągnąć” – powiedziała Marković Petrović. Popularność jogi w Serbii zwiększa również fakt, że ustawodawstwo serbskie uznaje ją za metodę zachowania i poprawy zdrowia.

W 2014 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych wprowadziła Międzynarodowy Dzień Jogi, dzięki czemu joga jest akceptowana na całym świecie. Rezolucję ONZ w sprawie jogi zaproponowały Indie, a poparła ją rekordowa liczba państw członkowskich, aż 175, w tym Serbia. Tegoroczne obchody Międzynarodowego Dnia Jogi w Belgradzie wsparła także „Agrounija”, która eksportuje jabłka do Indii. 

Autor: 
tłum. Anna Stosio
Dział: