
Zeszyty z pięknymi okładkami, błyszczącymi nadrukami i z pustymi stronami... Może masz - tak jak my – pełno takich w szufladzie? Co w takiej sytuacji można z nimi zrobić? W każdym razie pamiętaj, że właściwie takie zeszyty mogą być wszystkim. To twoja własność i tak naprawdę nikt nie musi do nich zaglądać. Efekt końcowy nie jest najważniejszy, ponieważ chodzi bardziej o samo zrobienie niż o rezultat. Interpretacja może być dowolna.
#1 Załóż pamiętnik
Nie wywieraj na siebie zbyt dużej presji. Nie musisz codziennie pisać i zawsze wypowiadać się w rozbudowany oraz poetycki sposób. Jeśli nie masz na to ochoty, nie rób tego. Nie pisz, że 1 czerwca 2019 roku nic ciekawego nie zrobiłeś, lepiej wtedy zrezygnować z tego dnia. Najlepsze co możesz zrobić to zapisywać rzeczy, które cię uszczęśliwiły bądź za które jesteś wdzięczny. W ten sposób nauczysz się zwracać większą uwagę na to, co pozytywne.
#2 Dziennik pomysłów
Masz świetny, nowy pomysł na jakieś opowiadanie? Nowe hobby? Koncepcję na twoją przyszłą firmę? Zapisz to! Nawet jeśli nic z tym nie zrobisz, zawsze miło jest je przeczytać, gdy potrzebujesz motywacji do działania lub inspiracji.
#3 15-minutowe opowiadanie
Wyzwanie, które może cię wiele nauczyć, czyli 15-minutowe opowiadania. Zacznij od pomysłu, miejsca, nazwy, przedmiotu lub czegoś innego i pisz przez 15 minut bez przerwy.
W razie potrzeby wyszukaj w internecie: „pisarskie inspiracje” a zapewniamy, że znajdziesz mnóstwo pomysłów.
#4 Dokumentuj rozmowy
Czasami przypadkowo słyszysz rozmowę w pociągu lub w kolejce do kasy. Bardzo krótki fragment czyjegoś życia z powodu którego zastanawiasz się: kim jest ta osoba? Co robi ona bądź on z zawodu? Czy ta osoba jest szczęśliwa? Zapisz rozmowy, które słyszysz i wymyśl własną historię: kto wie, może to być początek wspaniałej fabuły twojej przyszłej książki. Poza tym jest to ciekawy sposób na wykorzystanie starego, pustego zeszytu.
#5 Wklej zdjęcia
Nie musisz koniecznie pisać w swoim zeszycie, równie dobrze możesz też go zamienić w fotoksiążkę bądź album. Jak często przeglądasz tę ogromną kolekcję zdjęć w telefonie? Znacznie przyjemniej jest je wydrukować i wkleić. Dodaj datę i miłą anegdotkę, a w zamian otrzymasz piękną książkę pełną wspomnień.
#6 Zbierz przydatne notatki
Przepis, który chcesz wypróbować, książki, które nadal chcesz przeczytać, muzea, które chcesz odwiedzić, filmy lub seriale, które chcesz zobaczyć… Otrzymujesz tyle informacji każdego dnia, że nie da się tego wszystkiego zapamiętać. Tydzień później często myślisz: co to za książka, którą chciałem przeczytać? Jeśli wszystko spiszesz, zawsze będziesz miał do tego dostęp.
#7 Dziennik książek
Zapisuj w zeszycie książki, które przeczytałeś, swoje opinie o nich oraz ulubione cytaty. Takie rzeczy przyjemnie się czyta, a co więcej jest to przydatne, kiedy znajomi pytają cię o rekomendacje.
#8 Zapisz inspirujące cytaty bądź fragmenty wierszy
Czasami słyszysz lub czytasz coś tak pięknego, że chcesz to zachować na zawsze. W takim razie zapisz w jednym ze swoich zeszytów zdania, cytaty, porady czy wiersze, które ci się spodobały. Możesz zawsze wtedy do nich zajrzeć, kiedy potrzebujesz inspiracji bądź pocieszenia. Jest to ciekawy sposób jak zachować wspomnienia oraz spostrzeżenia na jakiś temat.
#9 Dziennik o sztuce
Dziennik artystyczny to kreatywny pomysł jak wykorzystać pusty notatnik. Co więcej nie obowiązują tu żadne kategorie czy wymagania – nie ma żadnych zasad. Rysowanie, wycinanie, malowanie, pisanie, wklejanie – wszystko jest dozwolone. To świetny sposób na wyrażenie siebie oraz pomysłowe zachowanie wspomnień.
#10 Dziennik podróży
Zachowaj paragony, bilety, zdjęcia, pocztówki, kwiaty czy liście, które napotkasz, znajdziesz bądź otrzymasz podczas podróży. Takie wspomnienia są często znacznie cenniejsze niż wszelkiego rodzaju drogie pamiątki.
Ale… Oczywiście możesz zostawić swoje zeszyty niewykorzystane. Ponieważ cokolwiek z nimi zrobisz, zawsze będą świetnie wyglądać w twojej szafce.