Który mały ssak do ciebie pasuje?

Reklama

wt., 03/16/2021 - 10:09 -- MagdalenaL

Króliki, chomiki, świnki morskie i spółka: wszystkie mają coś wspólnego - wyglądają niesamowicie uroczo. Jednak żadnego z małych ssaków nie da się pomylić z innym. Wybór właściwego towarzysza często okazuje się być bardzo trudny. Dzięki tym wskazówkom dowiesz się, które zwierzątko najlepiej do ciebie pasuje.

Pragnienie posiadania domowego zwierzątka jest w niektórych ludziach bardzo silnie zakorzenione. Także w tych, którzy mieszkają na przykład w mieszkaniu w mieście i nie mają miejsca dla dużego psa lub pełnego temperamentu kota. Jednak na szczęście są też małe ssaki, które, jak zdradza nazwa, z powodu swoich małych rozmiarów potrzebują najczęściej mniej miejsca. Jednak także te zwierzęta mają potrzeby, a te są bardzo różne. Przed zdecydowaniem się na konkretne zwierzę, należy zadać sobie kilka pytań:

  • Ile mam miejsca dla mojego zwierzęcia? Czy mogę mu zaproponować tylko mały kąt, czy też mam miejsce na większy wybieg?
  • Ile czasu mogę poświęcić pielęgnacji? Jestem osobą bardzo zajętą, czy mogę troszczyć się o zwierzę przez cały dzień?
  • Jak często jestem w domu? Czy często wyjeżdżam i zostawianie zwierzęcia co jakiś czas samego będzie koniecznością?

Miejsce i uwaga dla twojego małego ssaka

Jeśli odpowie się na te pytanie szczerze, często już można zawęzić wybór do kilku gatunków zwierząt. Duże, aktywne małe ssaki, takie jak króliki, potrzebują rozległego wybiegu, natomiast fretki najchętniej żyją wolno wręcz w całym mieszkaniu. Klatka małych chomików lub myszy wymaga małej ilości miejsca, mimo to powinna jednak być oczywiście wystarczająco duża i wyposażona odpowiednio do gatunku. Przede wszystkim chomiki są co prawda małe, ale do tego niewiarygodnie ruchliwe.

Jeśli więc możesz poświęcić tylko kąt pokoju i przystosować tylko jedno pomieszczenie do wypuszczania zwierzęcia wolno, najlepiej będzie wybrać małego współlokatora. Każde zwierzę potrzebuje codziennie twojego czasu i uwagi, niektóre więcej, niektóre mniej. Zwierzęta przywiązane do ludzi, takie jak szczury, potrzebują wiele uwagi, natomiast piestruszki stepowe, mając dużą klatkę, równie dobrze dbają o siebie same.

Nadając na tych samych falach

Oczywiście bardzo ważne jest wybranie zwierzątka, które będzie do ciebie pasowało. Tylko wtedy zarówno zwierzę, jak i ty będziecie się dobrze czuli. Jeśli u ciebie cały czas coś się dzieje i chętnie zapraszasz do domu przyjaciół i rodzinę, świnki morskie, które kochają spokój, nie będą właściwymi towarzyszkami. Jednak ciekawska fretka czuje się wspaniale w domu pełnym życia.

Warto również przemyśleć, dlaczego właściwie chcesz mieć zwierzę. Pragniesz mieć małego przyjaciela do przytulania i zabawy? Wtedy najlepiej pasowałby do ciebie szczur albo fretka. A może chcesz tylko patrzeć co porabia twoje zwierzę? Wtedy właściwym zwierzątkiem będzie dla ciebie koszatniczka. Może mały przyjaciel ma być również kompanem dla twoich dzieci? Ogólna zasada jest taka: dziecko powinno być wystarczająco duże, żeby zaakceptować sposób życia zwierzęcia - a do ciebie należy odpowiedzialność. Radosne króliki i świnki morskie najczęściej najlepiej pasują do dzieci, ponieważ przy właściwym obejściu szybko dają się oswoić. Przede wszystkim jednak nie wolno ich nigdy nadużywać jako zwierząt do przytulania.

Wspólny rytm dnia z małym ssakiem

Żadne zwierzę nie jest żywiołowe przez cały dzień. W którymś momencie każde musi trochę odpocząć. Jednak fazy aktywności dla małych ssaków są bardzo różne. Chomiki i szynszyle są aktywne w nocy. To oznacza, że śpią prawie cały dzień, a dopiero wieczorami się budzą. Te zwierzęta są szczególnie dobre dla osób pracujących zawodowo. Rozbudzają się i są gotowe do buszowania po mieszkaniu, kiedy wracasz wieczorem do domu.

Świnki morskie i fretki są aktywne w dzień i lubią być w tym czasie zajęte. Jeśli w tym czasie jesteś w domu i wychodzisz z domu raczej wieczorami, te zwierzęta dobrze by do ciebie pasowały. Kiedy przemyślisz sobie swoją sytuację życiową i zasięgniesz informacji o różnych rodzajach małych ssaków, szybko odkryjesz, które zwierzątko najlepiej do ciebie pasuje. Nieważne na które zwierzę się zdecydujesz, wszystkie mają swoje potrzeby i wymagania, które należy spełniać i respektować.

Żaden mały ssak, nieważne jak puchaty i słodziutki, nie jest przytulanką, na którą można zwracać uwagę tylko wtedy, kiedy akurat ma się na to ochotę.

Należy zadbać także o rozrywkę

Małe zwierzęta potrzebują codziennej możliwości wybiegania się w mieszkaniu, żeby zająć się czymś i móc zaznać ruchu. Króliki i tak powinny mieć stały dostęp do wolnego wybiegu. Ważnym jest jednak, żeby wcześniej usunąć wszelkie źródła niebezpieczeństwa, takie jak np. kable elektryczne.

Dla uwielbiającego bieganie chomika zaleca się dodatkowo ustawienie w klatce kółka do biegania. Jednak jeśli twój chomik zajmuje się nim za dużo, zabawka powinna być dla niego dostępna fazowo. Dla ćwiczeń i odmiany nadają się też gałęzie, kamienie, drabinki dla papug, pustaki, rurki, kartony, skorupy po kokosie i wiele innych rzeczy. Oczywiście należy się również zajmować domowym towarzyszem osobiście, żeby nie czuł się samotny.

Autor: 
herz-fuer-tiere.de, tłum. Joanna Niemczyk
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama