10 największych parków narodowych na świecie

Reklama

pon., 03/29/2021 - 21:17 -- MagdalenaL

Prawie każdy kraj ma swoje własne parki narodowe. Czasami są to obszary chronione, na które nikt nie ma wstępu, ale często pozostają one popularnymi miejsca rekreacyjnymi dla spacerowiczów i rowerzystów. Jedne parki narodowe mają zaledwie kilka kilometrów kwadratowych, zaś inne rozciągają się na tysiące kilometrów kwadratowych.

 

Tutaj znajdziesz informacje o 10 największych parkach narodowych na świecie.

10. Rezerwat ptaków wędrownych w Zatoce Królowej Maud – Kanada

Ten park narodowy to największy obszar chroniony w Kanadzie. Został założony w 1961 roku w celu ochrony dużej liczby gęsi w tym regionie. Od tamtej pory stał się rajem dla wszystkich gatunków ptaków wędrownych. W okolicy żyją obecnie dwa miliony białych gęsi, łabędzi i kaczek. Mają dużo przestrzeni, ponieważ park zajmuje powierzchnię 61 765 kilometrów kwadratowych.

9. Narodowy Rezerwat Przyrody Jukon Delta – Kanada

Ten park narodowy – położony w południowo-zachodniej części Alaski – to duży obszar przybrzeżny obejmujący deltę dwóch głównych rzek: Jukonu i Kuskokwim, jak i również szereg wysp wulkanicznych. Okolica jest domem dla wielu zwierząt, w tym dla największej grupy ptaków wodnych na świecie. Wąska linia brzegowa jest ważnym terenem lęgowym gęsi, podczas gdy bardziej suche obszary są dobrym domem dla niedźwiedzi, wilków, łosi, rysi i kojotów. W parku narodowym żyje również około 25 000 Eskimosów. Na powierzchni wynoszącej 77 538 kilometrów kwadratowych, znajdzie się miejsce dla każdego.

8. Arctic National Wildlife Refuge – Stany Zjednoczone

Ten park narodowy znajduje się również na Alasce. Został założony w 1980 roku. Jest to największy rezerwat dzikich zwierząt w Stanach Zjednoczonych z niezwykle różnorodną florą i fauną. Obszary przybrzeżne, delty rzek, laguny i solniska to przyjemna okolica do życia dla różnych zwierząt. Renifery czują się tu jak w domu, podobnie jak i różne gatunki ptaków wędrownych oraz woły piżmowe. We wrześniu park zapełnia się przeróżnymi gatunkami gęsi, które zatrzymują się, aby coś zjeść, zanim udadzą się dalej na południe. Obszar obejmuje 78 051 kilometrów kwadratowych.

7. Great Limpopo Transfrontier Park - RPA, Mozambik i Zimbabwe

Ten międzynarodowy park w rzeczywistości skupia kilka parków narodowych z trzech różnych krajów. Jest to kolekcja południowoafrykańskiego Parku Kruger, Parku Narodowego Limpopo w Mozambiku i trzech różnych parków narodowych w Zimbabwe. Większość obszarów składa się z niskich sawann, które przecinają góry Lebombo. Żyje tam 500 różnych ptaków, ale także ponad 100 gatunków ssaków. To sprawia, że jest to jedno z najpopularniejszych safari na świecie. Park ma powierzchnię 99 800 kilometrów kwadratowych.

6. Park Narodowy Galapagos – Ekwador

Wiele z tych parków narodowych znajduje się na lądzie, ale tym razem mamy do czynienia z rezerwatem morskim. Jest to jeden z najbardziej zróżnicowanych obszarów morskich na świecie, ponieważ znajduje się blisko równika. Znajdziesz tu różne – często podwodne – obszary – od wulkanów po klify i od gór po rafy koralowe. Aż 2900 różnorakich gatunków zwierząt żyje w tych różnych ekosystemach – w tym wieloryby, delfiny, rekiny, lwy morskie i pingwiny. Na powierzchni 113 000 kilometrów kwadratowych mają z pewnością wystarczająco dużo miejsca, by pływać.

5. Park Morski Wielkiej Rafy Koralowej – Australia

To prawdopodobnie jeden z najsłynniejszych parków morskich. Znajduje się on tuż przy wybrzeżu Australii i obejmuje największy na świecie obszar koralowców o długości nie mniejszej niż 2300 kilometrów. Rafa koralowa jest tak duża, że można ją zobaczyć z kosmosu. Oznacza to również, że istnieje do odkrycia bogaty, podwodny świat z ponad 1500 różnymi gatunkami ryb. Wieloryby, rekiny i żółwie również czują się tutaj jak w domu. Całkowita wielkość tego obszaru wynosi 344 400 kilometrów kwadratowych.

4. Obszar chroniony wysp Phoenix – Kiribati

Obszar ten obejmuje zarówno ląd, jak i morze wokół wysp Kiribati. To niezwykle odległe miejsce będące domem dla migrujących zwierząt szukających odpoczynku na Oceanie Spokojnym. To właśnie sprawia, że ten park narodowy jest tak wyjątkowy. Pod wodą można znaleźć kilka wulkanów, w których swój dom znalazło aż 800 gatunków zwierząt. W sumie zajmuje on powierzchnię 408 250 kilometrów kwadratowych.

3. Transgraniczny obszar chroniony Kavango – Zambia, Botswana, Namibia, Zimbabwe i Angola

Jest to park, który rozciąga się na kilka krajów, dzięki czemu staje się on niezwykle imponujący. Okazuje się on dwukrotnie większy od Wielkiej Brytanii. Jedną z atrakcji parku pozostaje delta rzeki Okawango, ale można tu podziwiać słynne na całym świecie Wodospady Wiktorii. Bogata flora i fauna sprawia, że wędrówka po tym obszarze jest przyjemnością. Całkowita powierzchnia wynosi 519 912 kilometrów kwadratowych.

 

2. Park Narodowy Północno-Wschodniej Grenlandii – Grenlandia

Największym parkiem narodowym na lądzie jest ten na Grenlandii, który został założony w 1974 roku, a następnie rozbudowany w 1988 roku. Żyje tam wiele ssaków, w tym 40% światowej populacji wołów piżmowych. Lis polarny również czuje się tutaj jak w domu, podobnie jak zając polarny, niedźwiedź polarny czy mors. Wokół wybrzeża można spotkać różne gatunki wielorybów i fok. Powierzchnia 972 000 kilometrów kwadratowych czyni ten park narodowy imponującym.

1. Papahānaumokuākea Marine National Monument – Stany Zjednoczone

Największy park narodowy na świecie to rezerwat morski w amerykańskim stanie Hawaje. To stosunkowo młody park, ponieważ pozostał założony dopiero w 2006 roku. Obejmuje większość Oceanu Spokojnego i jest uważany za świętość przez rdzennych Hawajczyków. Występują tu duże rafy koralowe, a także liczne gatunki ryb, ptaków oraz ssaków morskich. Ten park o powierzchni 1 510 000 kilometrów kwadratowych zajął pierwsze miejsce na tej liście.

Autor: 
alletop10lijstjes, tłum. Julia Gortat
Źródło: 

alletop10lijstjes.nl/10-grootste-beschermde-natuurgebieden-in-de-wereld/

Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama