„Tradycyjny cypryjski ser halloumi otrzymał zastrzeżoną nazwę pochodzenia”

Reklama

wt., 04/13/2021 - 14:22 -- MagdalenaL

Zdjęcie: Rainer Zenz / Wikimedia Commons

Proces zatwierdzenia trwał niezwykle długo – Cypr złożył podanie o europejską tożsamość swojego najważniejszego, tradycyjnego produktu jeszcze w 2014 r., które zostało opublikowane w oficjalnym dzienniku UE dopiero w lipcu 2015 r. Od tego momentu, europejski dossier sera przekształcił się z ekonomicznego w polityczne pytanie i związane z rezultatem cypryjskiego konfliktu.

Europejska rejestracja halloumi/helim, jak nazywa się wśród, odpowiednio, cypryjskich Greków i Turków, rozpostarła się między producentów z dwóch społeczności, mimo że trwało ich rozdzielanie.

Gwarantuje ona, że ser pod tą nazwą może być wytwarzany jedynie na wyspie, zgodnie z ustalonymi standardami jego składu i procesu technologicznego.

Poprzez otrzymanie pierwszego europejskiego patentu produktu na terenie północnego Cypru, ustalone zostało, że wytwarzany tutaj helim, będzie eksportowany na rynku europejskim. Celem była zmiana aktu prawnego dotyczącego handlu przez tzw. zieloną linię między dwiema częściami wyspy.

Halloumi jest drugim, według znaczenia, eksportowanym produktem Republiki Cypru, a helim daje jedną trzecią zysków z eksportu nieuznanej Północnocypryjskiej Tureckiej Republice.

Halloumi od wieków był i pozostaje najważniejszym i najpopularniejszym produktem Cypru. Ten ser plasuje się na liście produktów tzw. diety śródziemnomorskiej.

Przez lata, ser halloumi był produkowany w wiejskich regionach, zgodnie z jedną i tą samą, tradycyjną technologią i z tych samych składników. Tak zachowały się unikatowe, organoleptyczne cechy i wysoka jakość produktu. Z tak samo wysoką jakością, ser halloumi jest produkowany też dzisiaj w technologicznie rozwiniętych, przedsiębiorstwach mleczarskich, w których wprowadzony został system HACCP (Hazard Analysis and Critical Control Points).

Dzisiaj, produkcja sera halloumi realizowana jest, nie tylko z użyciem mleka od zdrowych zwierząt, ale i poprzez kontrolę procesów produkcyjnych przez kompetentne organy.

Halloumi robi się z owczego i/lub koziego mleka, z lub bez dodatku krowiego mleka. Ilość owczego i/lub koziego mleka może się wahać. Różne rodzaje mleka, które są włączone do produkcji halloumi, są oznaczone etykietą produktu, w rzędzie spadkowym w odniesieniu na proporcje. Mleko jest standaryzowane i pasteryzowane, a później kwaszone z użyciem enzymu trawiennego cielaka lub enzymu bakteryjnego. Odcedzony twaróg przyciska się i kroi w kostki. Po wysuszeniu, części halloumi się soli i miesza z liśćmi mięty. Po tym jak ser pomarszczy się w formie i ostygnie, wkłada się go do zbiorników z zalewą solną na dwa dni w temperaturze od 4 do 8 stopni Celsjusza. Po tym, oddziela się ser od zalewy i wkłada się do oddzielnych, plastikowych opakowań próżniowych.

Halloumi zachowuje swoje cenne wartości do około 2 miesięcy przy temperaturze poniżej 4 stopni. Może zostać także zamrożony i przechowywany w -14 stopniach przez około rok. Na opakowaniach próżniowych sera można znaleźć znacznik i zarejestrowany numer nadany przez UE, który gwarantuje wysoką jakość produktu, wytworzony z pasteryzowanego mleka i w należytych normach higienicznych.

Halloumi można przygotować na różne sposoby:

  • Może zostać zapieczony w gorącym piekarniku, na grillu lub na węglu drzewnym, do kiedy złapie lekko złotobrązowy kolor, a środek sera zmięknie. Jest to najpopularniejszy sposób przygotowania.
  • Może być lekko podsmażony na maśle lub oleju jako przystawka. Również bardzo popularne jest krojenie go w plastry i usmażenie z jajkami i bekonem lub dodanie go do omletu.
  • Można go pokroić i ułożyć na kromkach chleba lub tak samo pokroić i podać z pomidorami i ogórkiem jako poranną albo poobiednią przekąskę.
  • Bardzo odświeżający jest z pokrojonym melonem, arbuzem, winogronami i figami.
  • Używa się go także jako nadzienie do ravioli, wypieków, na pizzy i w tartach. 
  • Halloumi jest doskonałe, gdy jest nim posypany makaron lub dodany do zupy „Trahana”.

Halloumi jest jedynym serem na świecie, który jest na tyle uniwersalny, że można go wykorzystać na niezliczoną ilość sposobów.

Autor: 
tłum. Oliwia Król
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama