Akwarystyka – od czego zacząć?

Reklama

śr., 04/28/2021 - 08:58 -- MagdalenaL

Posiadanie akwarium w domu ma wiele plusów.

Po pierwsze takowy zbiornik sprawia, iż wnętrze staje się ciekawsze, przyciąga wzrok i wzbudza zainteresowanie gości. Kolejną zaletą jest wygoda – opieka nad wodnymi żyjątkami jest niezwykle prosta. Nie wyprowadzamy ich na spacer, nie brudzą także mieszkania. Rybki nie wydają z siebie dźwięku, więc nie przeszkadzają domownikom ani sąsiadom. Przyglądanie się im pomaga się zrelaksować i odprężyć. Co więcej, ryby pozbawione są jakichkolwiek alergenów, więc są idealnymi zwierzątkami dla alergików. Akwarystyka jest też dobrym wyborem, jeśli chcemy nauczyć dziecko odpowiedzialności, ponieważ opieka nad rybkami wymaga systematyczności oraz dokładności.

Zdecydowałeś się na kupno akwarium, ale nie wiesz od czego zacząć? Oto krótka instrukcja, która pomoże Ci stworzyć swój własny zbiornik.

  1. Po pierwsze musisz określić jakie rybki chcesz kupić. Każdy gatunek ryb potrzebuje odpowiednich warunków, które musisz im zapewnić aby się prawidłowo rozwijały i nie męczyły. Dla początkujących akwarystów fajną opcja są żyworódki takie jak gupiki czy mieczyki. Można połączyć kilka gatunków, jednak należy pamiętać o wystarczającej pojemności akwarium.
  2. Kupując akwarium warto wiedzieć o tym, że im większe akwarium tym łatwiej stworzyć w nim odpowiednie warunki oraz o tym, że pojemność zbiornika nie powinna być mniejsza niż 60l. Do tego należy kupić pokrywę wraz z oświetleniem, które będzie konieczne do hodowania żywych roślin. Do niezbędnych rzeczy należy również filtr oraz grzałka z termostatem, dostosowane do pojemności akwarium. Podłoże w postaci żwirku lub piasku (lub podłoże aktywne) zajmuje kolejną pozycje na liście zakupów. Możemy zakupić kilka żywych roślinek, jednak można też poszukać ofert na np. OLX, co jest korzystniejszą opcją.
  3. Gdy posiadamy już wszystkie wymienione rzeczy, stawiamy akwarium na stabilnej szafce, wsypujemy podłoże oraz sadzimy roślinki. Fajną ozdobą do akwarium mogą być korzenie (najlepiej dębowe) oraz kamienie, które nie będą zatwardzać wody (np. łupek drzewny). Po wypełnieniu zbiornika wodą, ustawiamy na grzałce odpowiednią temperaturę, załączamy wszystkie urządzenia do prądu i zostawiamy zbiornik na około 2 tygodnie, aby zamknął się cykl azotowy. Jeśli włożymy rybki wcześniej niestety mogą umrzeć.

Pamiętaj o:

  • wymianie 20-30% wody i odmulaniu dna co 11-14 dni
  • światło w akwarium powinno się świecić 8-10 godzin dziennie
  • filtr powinien być podłączony do prądu przez cały czas
Autor: 
Klaudia Koś
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama