Magnus Carlsen spotyka cudowne dziecko szachów

Reklama

wt., 05/04/2021 - 17:35 -- MagdalenaL

15-letni Rameshbabu Praggnanandhaa jest o połowę młodszy od Magnusa Carlsena, ale teraz rzuca wyzwanie mistrzowi świata.

Pragg, jak się go często określa, jest jednym z uczestników, który w sobotę rozpocznie rywalizację w kolejnym turnieju zorganizowanym przez Play Meltwater Champions Chess Tour. Jest jednym z nielicznych na świecie – dokładnie jednym z sześciu - który był młodszy od Magnusa Carlsena, kiedy został tak zwanym arcymistrzem w szachach. Hindus miał 12 lat i dziesięć miesięcy, a Norweg 13 lat i cztery miesiące.

- Pragg jest jednym z całej grupy indyjskich nastoletnich talentów, które pośrednio wyrosły z popularności Viswanathana Ananda, mówi Atle Grønn, znany jako ekspert NRK i szachowy publicysta Aftenposten.

- Jest chyba najsłynniejszy z nich i często uważany za najbardziej obiecującego, ale to trudno określić w tym wieku. Indyjscy szachiści są znani z szybkiej i intuicyjnej gry - podobnie jak młody Anand. Pragg łączy to z ciężką pracą jaką wykonuje przy szachownicy. Dlatego jest stosunkowo dojrzałym i kompletnym graczem jak na swój wiek, mówi Atle Grønn.

Piętnastolatek zakwalifikował się dzięki temu, że wygrał w Champions Chess Tours tzw. „Turniej pretendentów”. Zajmuje 207 miejsce na świecie.

- Zapraszamy młode dziewczyny i chłopców do przyłączenia się. Zwycięzca będzie mógł uczestniczyć w następnym turnieju Champions Chess Tour, mówi organizator Arne Horvei. W ten sposób staramy się przyciągnąć dziewczęta do szachów.

- Szachy były przez te wszystkie lata bastionem mężczyzn, mówi Horvei.

Niemniej jednak to Rameshbabu Praggnanandhaa wygrał „turniej pretendentów” dla młodzieży. Pochodzi z przedmieść Chennai, rodzinnego miasta indyjskiego wielkiego szachowego mistrza - Viswanathana Ananda. To właśnie Magnus Carlsen przejął tytuł Mistrza Świata od Ananda w 2013 roku.

- Praggnanandhaa to jeden z największych talentów, jakie kiedykolwiek mieliśmy i wielu myślało, że zostanie najmłodszym arcymistrzem szachowym na świecie, ale niestety mu się to nie udało. Nadal jest młodym chłopcem i jest bardzo niebezpieczny. Zrobił ogromne wrażenie w turnieju, który zapewnił mu awans, mówi Johan-Sebastian Christiansen, trzeci najlepiej sklasyfikowany szachista w Norwegii.

Obaj czołowi gracze, Aryan Tari i Christiansen, zostali umieszczeni w turnieju, który nazywa się „New in Chess Classic”.

- Mam wielką wiarę, że mogę urwać wiele punktów najlepszym na świecie i czuję się bardzo dobrze przygotowany, mówi Christiansen dla VG przed transmisją turnieju w TV 2.

Ponieważ odbywa się on w tym samym czasie, co eliminacje do mistrzostw świata, w tak zwanym turnieju kandydatów, brakuje wielu znanych nazwisk.

Oto uczestnicy:

Magnus Carlsen, Norwegia, Wesley So, USA, Hikaru Nakamura, USA, Alireza Firouzja, Francja, Rameshbabu Praggnanandhaa, Indie, Johan-Sebastian Christiansen, Norwegia, Aryan Tari, Norwegia, Gawain Jones, Anglia, Leinier Dominguez, USA, Le Quang Liem, Wietnam, Vidit Gujrathi, Indie, Jan-Krzysztof Duda, Polska, Levon Aronian, Armenia, Shakhriyar Mamedyarov, Azerbejdżan, Sergei Karjakin, Rosja i Teimur Radjabov, Azerbejdżan.

Autor: 
Ole Kristian Strøm / tłum. Dominika Bącler
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama