Pierwszy Niemiecki Dom Mieszkalny Z Drukarki 3D

Reklama

wt., 07/27/2021 - 10:05 -- MagdalenaL

                                                 Zdjęcie: Guido Kirchner / dpa

 

W Nadrenii Północnej-Westfalii z betonu lanego z dyszy, powstał pierwszy dom w Niemczech zbudowany za pomocą olbrzymiej drukarki 3D. Kraj liczy teraz na tańsze mieszkania

Minister budownictwa Nadrenii Północnej-Westfalii Ina Scharrenbach (CDU) oficjalnie otwarła w  poniedziałek w miejscowości Beckum pierwszy niemiecki dom mieszkalny powstały przy pomocy drukarki 3 D. Minister chwaliła dotrzymanie terminu oraz podkreślała, że ten projekt pilotażowy jest to wzorem do naśladowania. Nowy sposób stawiania budynków sprawia, że domy powstają szybciej i prościej. A to wielki plus w obliczu wciąż brakującej liczby budowlańców. W dodatku wiele do tej pory skomplikowanych elementów jak np. zaokrąglenia, da się wykonać dużo łatwiej.

Dwupiętrowy dom jednorodzinny ma 160 metrów kwadratowych powierzchni. Podczas budowy sterowana cyfrowo drukarka 3 D wypuszczała z dyszy zaprawę murarską i beton w centymetrowych warstwach.  Drukarka jest bardziej elastyczna i szybsza w użyciu, nie trzeba już budować mozolnie układać cegły na cegłę. Według ministerstwa sposobem tym 1 metr kwadratowy uzyskuje się w 5 minut. Nadrenia Północnej-Westfalii zatwierdziła ten projekt i wsparła 200 000 euro. „Teraz musimy zebrać doświadczenia związane z budową tego budynku i umocnić ten sposób budowania na rynku ponieważ  więcej mieszkań oznacza niższe czynsze.”-podsumowuje Scharrenbach. Ministerstwo kraju związkowego ma nadzieję, że doświadczenia wyniesione z tego projektu zrewolucjonizują całą branżę budowlaną.

Jeśli chodzi jednak o budownictwo na świecie, to Niemcy nie są pierwszym krajem, który wybudował coś w ten sposób. W wielu państwach jak np. w USA, Francji, Holandii czy Belgii stoją już wybudowane tą metodą budynki, powstały one, podobnie jak w Niemczech, jako projekt pilotażowy.

Autor: 
spiegel.de, tłumaczenie: Marta Rzany
Polub Plportal.pl:

Reklama