10 zachowań kotów - wyjaśniamy:

Reklama

ndz., 08/01/2021 - 23:28 -- MagdalenaL

Zdjęcie: wikimedia commons

Postawy kotów mogą być niezwykle złożone dla ich właścicieli. Aby uzyskać optymalne zrozumienie, 30millionsdamis.fr rozszyfrowało 10 typowych zachowań, które wiele mówią o charakterze kota.

 

-> machanie ogonem

W przeciwieństwie do psa, gdy kot szybko macha ogonem, jest to zwykle zły znak… Oznacza to, że jest dość zirytowany, a nawet głęboko wściekły. W tym przypadku lepiej zostawić go w spokoju. Z drugiej strony, jeśli ogon porusza się powoli od lewej do prawej, jak wahadło, wygląda to bardziej jak „cześć”, czasem może być to też prośba (na przykład jeśli chodzi o karmienie).

 

 

-> Bieganie z jednego końca pokoju na drugi

Jest to zachowanie dość często spotykane u kotów domowych.  To właśnie one nie mają dostępu na zewnątrz, po prostu muszą się wysilić i w ten sposób wypuścić parę, biegnąc przez długie minuty, zatrzymując się i nagle ponownie uruchamiając. Jest to rodzaj „kryzysu gospodarczego”, który raczej nie jest niepokojący. Jednak właściciel nie powinien się wahać, aby stymulować swojego kota do ruchu, zwłaszcza poprzez zabawę.

 

 

-> Ochrypłe miauczenie

Miauczenie jest jednym z podstawowych sposobów komunikacji u kotów. Wysoki, niski, długi, krótki ... wysyła mnóstwo zakodowanych wiadomości, które każdy właściciel powinien umieć zinterpretować. Kiedy krzyki są ochrypłe, nie jest to zbyt dobre: ​​dzieje się tak zwłaszcza, gdy jakiś intruz wkracza na terytorium kota.

 

 

-> Wkładanie łapę za ucho

Powszechne przekonanie mówi, że kiedy kot wkłada łapę za ucho, następnego dnia będzie padać. W rzeczywistości ten gest, który koty wykonują z wielką starannością, jest po prostu jednym z momentów w samej rytualnej „toalecie” kota. Kot liże łapę i czyści ucho, bo nie może tam dosięgnąć językiem! To całkiem zrozumiałe.

 

 

-> Kasłanie

Często zdarza się, że kot kaszle. Podczas mycia kot połyka dużo sierści. Część zostaje wydalona naturalnie, podczas gdy reszta zlepia się w tylnej części gardła, w żołądku lub przy wejściu do jelita cienkiego. Te małe kuleczki, zwane trichobezoarami, powodują kaszel, a czasem wymioty. Przez większość czasu jest to nieszkodliwe, ale jeśli objawy nawracają zbyt często, powinieneś udać się do weterynarza, ponieważ kot jest narażony na niedrożność jelit.

 

 

-> Wspinanie się po zasłonach

Ten nawyk, który głęboko irytuje właścicieli, wynika z silnego instynktu kotów szczególnie ceniących wysokość. W mieszkaniu kot zastępuje drzewo w ogrodzie zasłoną, niezależnie od jej funkcji ozdobnej ... Ale właściciel nie powinien się denerwować. Kot nie może walczyć ze swoimi instynktami. Zamiast złościć się na kota, lepiej nabyć drapak, aby zwierzę mogło się wspinać do woli. Można też spryskać firanki specjalnymi olejkami, które skutecznie go odstraszą.

 

 

-> Plucie

Plujący kot jest zwykle bardzo zły... Ale skąd taka postawa? To dla niego sposób na przestraszenie wroga. Uważaj, jeśli kot, który pluje przed bliźnim - lub psem - jest to normalne. Jednak jeśli kot przyjmuje taki sam stosunek do swojego pana, wtedy jest to istotny problem. Może to wskazywać na prawdziwy ból zwierzęcia. Zwierze może cierpieć.

 

 

-> Ocieranie się o meble

Nie, koty nie mają szczególnego upodobania do dekoracji wnętrz. Z drugiej strony rozmieszczają swoje feromony w każdym miejscu, aby upewnić się, że ta pachnąca substancja chemiczna, emitowana w niewielkich dawkach, rzeczywiście jest obecna w jego środowisku. W tym celu ocierają się o swojego pana, ściany i meble, aby je oznaczyć. Etykietki te przyczyniają się do jego dobrego samopoczucia.

 

 

-> Ukrywanie się, po czym rzucanie się na kogoś

Właściciel wraca po cichu do domu i nagle znikąd pojawia się jego ukochany kot i wskakuje na niego. Niech wszyscy będą spokojni: kotek się nudzi i aby temu zaradzić, przyjmuje postawę myśliwego wobec zdobyczy. Sesje zabaw, a także drobne akcesoria rozmieszczone w domu lub mieszkaniu powinny szybko odwrócić drapieżnika od jego ulubionej „ofiary” w postaci właściciela.

 

- Poruszanie się "krzywo" / robienie dużych pleców

Ta technika, znana również jako pozycja kraba, ma tylko jeden cel: zaimponować właścicielowi lub właścicielce, który na przykład przeszedł przez korytarz w niewłaściwym czasie! W ten sposób kot ma uświadomić swojemu właścicielowi, że jest na swoim terytorium, a ludzie są przede wszystkim jedynie… tolerowani. Kot pozostaje zwierzęciem terytorialnym, a związek, który łączy go z panem, nie oznacza, że ​​wszystko jest dla niego dozwolone!

 

Artykuł stworzony we współpracy z doktorem Yvesem Lahiani.

 

Autor: 
tłum. Weronika Leśny
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama