Spider-Man pokonuje Supermana w rekordowej sprzedaży komiksu za 3,6 mln dolarów

Reklama

wt., 09/14/2021 - 11:29 -- MagdalenaL

Spider-Man wkracza do akcji na okładce Amazing Fantasy #15 (grafika: HA.com)

Superman może i ma nadludzką siłę i rentgenowski wzrok, ale został pokonany przez Spider-Mana, po tym jak komiks z pierwszym pojawieniem się Pajączka pobił rekord Człowieka ze Stali, stając się najdrożej sprzedanym komiksem w historii.

Kopia komiksu Amazing Fantasy #15 z 1962 roku, w którym Peter Parker i jego alter ego Spider-Man debiutują na stronach komiksu, została sprzedana w czwartek na aukcji Heritage Auctions za 3,6 mln dolarów (2,5 mln funtów). Wcześniejszy rekord najdrożej sprzedanego komiksu należał do pierwszego pojawienia się Supermana w Action Comics #1, który został sprzedany prywatnie za 3,25 mln dolarów w kwietniu.

Komiks Marvela, który kosztował zaledwie 12 centów, gdy został wydany, zawiera historię powstania Spider-Mana, opowiedzianą przez Stana Lee i narysowaną przez Steve'a Ditko, w której Peter Parker zyskuje swoje moce po ugryzieniu przez radioaktywnego pająka. Okładka, autorstwa Jacka Kirby'ego, przedstawia Pajączka, który wkracza do akcji wśród nowojorskich wieżowców. "Choć świat może kpić z Petera Parkera, nieśmiałego nastolatka..." mówi superbohater, "wkrótce będzie podziwiać niesamowity widok... Spider-Mana!".

Pierwsze wystąpienie Spider-Mana - w którym zdobywa mantrę "Z wielką mocą musi przyjść również wielka odpowiedzialność!" - był tak popularny, że następnie pojawił się w swoim własnym komiksie, Amazing Spider-Man #1.

Heritage Auctions powiedziało, że kopia Amazing Fantasy #15 jest w nienaruszonym stanie. Jest to jeden z zaledwie czterech egzemplarzy w takim stanie, jak podaje dom aukcyjny. "Co może być lepszą książką do pobicia rekordu niż debiut najbardziej ukochanej postaci Marvela?" powiedział wiceprezes Heritage Auctions Lon Allen.

Autor: 
Alison Flood Tłumaczenie z języka angielskiego: Hubert Talarek
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama