9 wskazówek, jak uzyskać angielski akcent, czytając książki

Reklama

czw., 11/25/2021 - 17:03 -- MagdalenaL

Źródło obrazu: https://www.omniglot.com/images/various/reading.jpg

Czytanie książek może być świetnym sposobem na przyswojenie nowego słownictwa, zobaczenie, jak się używa struktur gramatycznych i lepsze zrozumienie języka. Sprawdza się to szczególnie w przypadku języka angielskiego, ponieważ ma on wieloletnie dziedzictwo, jeśli chodzi o literaturę klasyczną.

Nauka języka, a nawet rozwój, jako osoba, sprowadza się do ciągłego doskonalenia swoich zdolności, logicznego myślenia i wiedzy. Dobrą wiadomością jest to, że ulepszenie umiejętności językowych może być łatwe, zwłaszcza jeśli robisz to poprzez czytanie książek.

Dlatego też zebraliśmy w tym artykule najważniejsze wskazówki dotyczące tego, jak uzyskać angielski akcent poprzez czytanie książek. Zaczynamy.

9 wskazówek, jak uzyskać angielski akcent, czytając książki

1. Naucz się słów związanych z książkami

Nauka słów o książkach może być świetnym sposobem na rozpoczęcie pracy, ponieważ już wiesz, że jest to temat, który Cię interesuje. Zacznij od słów takich jak „biblioteka” i przejdź do bardziej skomplikowanych, np.: „grymuar” i „leksykolog”.

2. Czytaj na głos

Głośne czytanie książek może skłonić Cię do spróbowania czytania słów z nieznaną dla ciebie wymową i poznania znaczeń wyrazów, z którymi nigdy wcześniej się nie spotkałeś. Jeśli nie masz pewności, jak wymówić dane słowo, sprawdź je – ale upewnij się, że mówi je native speaker.

3. Czytaj książki brytyjskich autorów

Jest tak wielu brytyjskich pisarzy, że można by było czytać tylko ich książki i nigdy by ich nie zabrakło. Nie mówimy, że powinieneś się aż tak zapędzać, ale sięgając po książki brytyjskich autorów, możesz zobaczyć, w jaki sposób piszą i używają różnych słów w zależności od różnych regionów.

4. Czytaj klasykę – ale oszczędnie

Utwory klasyczne również mogą być świetnym sposobem na lepsze poznanie języka angielskiego, zwłaszcza, że są one zazwyczaj dostępne za darmo. Nie przesadzaj z tym jednak, ponieważ w wielu z nich użyty jest język archaiczny, który nie jest już w powszechnym użyciu.

5. Zdobądź słownik Oxford English Dictionary

Jeśli nie masz pewności co do wymowy, poświęć trochę czasu na jej sprawdzenie. Upewnij się jednak, że korzystasz z najnowszego wydania Oxford English Dictionary, które zawiera zaktualizowane uwagi dotyczące wymowy w brytyjskim angielskim.

6. Słuchaj audiobooków

Audiobooki są świetnym środkiem podczas nauki wymowy, ponieważ możesz słuchać słów wypowiadanych przez osoby zawodowo posługujące się językiem angielskim. Pamiętaj tylko, że nie zawsze robią to dobrze, zwłaszcza w produkcjach o niższym budżecie.

7. Czytaj eseje o książkach

Czytanie esejów o książkach może pomóc ci zrozumieć głębiej ich znaczenie i co za tym idzie, więcej z nich wyciągniesz. Im lepiej rozumiesz książki, które czytasz, tym bardziej możesz dzięki nim ulepszyć swoje słownictwo.

8. Dołącz do klubu książki

W ten sam sposób, w jaki można się uczyć, czytając eseje o książkach, Assignment Holic w Wielkiej Brytanii zaleca dołączenie do klubu książki. Może to pomóc, nie tylko jeśli piszesz wypracowanie, ale również, gdy ogólnie chcesz poprawić posługiwanie się językiem.

9. Wyjdź poza swoją strefę komfortu

Nigdy się niczego nie nauczysz, jeśli nie zmusisz się do wyjścia poza swoją strefę komfortu, stawiając się w sytuacjach, w których inaczej byś nie znalazł się, poprzez wybieranie książek, które zwykle omijasz.

Podsumowanie

Czytanie to świetny sposób na budowanie słownictwa i rozszerzanie jego zakresu, gdy uczysz się angielskiego, a najlepsze jest to, że jest to dar, który wciąż daje efekty. Innymi słowy, im więcej będziesz czytać, tym więcej się nauczysz, zwłaszcza jeśli wysilisz się, aby poeksperymentować z różnymi gatunkami.

Więc weź śmiało jakąś książkę, jeśli nie czytasz obecnie żadnej. Gdy nauczysz się kochać czytanie dla samego czytania, będziesz w stanie utrzymać motywację do uczenia się przez całe życie. Wystarczy dobra książka. Powodzenia.

Autor: 
Sharon Hooper / tłum. Klaudia Jamróg
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama