Lepiej uczyć się języka w klasie czy samodzielnie?

Reklama

sob., 11/27/2021 - 00:55 -- MagdalenaL

Źródło:Pixabay

Ponieważ mnóstwo osób codziennie zmaga się z nauką drugiego języka, istnieje szereg programów i produktów, które są dla nich przeznaczone. Wielu ludziom, gdy rozpoczynają swoją podróż do nauki języka, nasuwa się pytanie: Czy powinienem uczyć się go sam, czy znaleźć opcję edukacji w klasie/formalnej?

Społeczność ucząca się języków jest dość podzielona w tej kwestii; takie osoby, jak Benny Lewis z kanału "Fluent in 3 months", są zdecydowanie zwolennikami uczenia się poprzez mówienie, samokształcenie i interakcje międzyludzkie poza środowiskiem klasowym. Chociaż ta metoda zadziałała bardzo dobrze w jego przypadku, niekoniecznie oznacza, że jest jedyną i najlepszą.

Richard Simcott, słynny poliglota, który kilka lat temu nakręcił świetne wideo, w którym wypowiada się w ponad 16 językach, w rzeczywistości spędza sporo czasu na formalnych zajęciach edukacyjnych. Obecnie uczy się języka chińskiego i japońskiego, chodząc na kursy.

Ilu uczniów, tyle metod; niektóre wydają się być bardziej odpowiednie do nauki w pojedynkę, a inne nadają się bardziej do środowiska klasowego. Wiedza o tym, jakim typem ucznia jesteś, bardzo pomaga.

Jesteś osobą uczącą się indywidualnie?

Jeśli jesteś z natury ciekawski, ambitny, wystarczająco zmotywowany i uwielbiasz rozwiązywać problemy samodzielnie, być może nauka we własnym tempie byłaby dla ciebie dobrą opcją. Ten sposób ma wiele zalet i wad; każda z nich jest wyjątkowo użyteczna lub szkodliwa, w zależności od nastawienia ucznia.

Samodzielna nauka jest lepsza dla osób, które cenią sobie możliwość:

  • Uczenia się we własnym tempie
  • Używania dowolnych materiałów
  • Uczenia się tego, co naprawdę ich interesuje
  • Elastyczności – brak harmonogramu zajęć, na które musieliby uczęszczać
  • Zaoszczędzenia - brak konieczności płacenia za nauczyciela

Wolisz formalną naukę?

Formalna nauka, jak ją nazywam, odbywa się w typowej klasie, najczęściej w szkole lub na uniwersytecie, gdzie przebywasz w sali z opłaconym przez siebie nauczycielem. Nauczyciele w Ameryce nie zarabiają wielkich pieniędzy, więc niekoniecznie masz gwarancję, że znajdziesz kogoś, kto w pełni poświęci się nauczaniu ciebie. Zwykle działa to podobnie jak w fabryce - jest to zaprojektowane tak, aby ludzie wchodzili i wychodzili.

Jednakże w społeczności językowej na pewno znajdą się też dobrzy nauczyciele.

Nauczanie formalne jest lepsze dla tych, którzy:

  • Mają problemy w utrzymaniu motywacji
  • Lubią organizację i interakcje z kolegami z klasy i nauczycielami
  • Chcą, żeby korygować ich błędy i pomóc w trudnych sprawach oraz wolą nie tracić czasu na szukanie odpowiedzi, które ktoś inny już zna
  • Niekoniecznie starają się nauczyć języka jak najszybciej i być może cieszą się zarówno tą językową podróżą jak I końcowym rezultatem

Wiele osób, które uczą się samodzielnie, niekoniecznie chce czerpać radość z nauki języka, chcą po prostu nauczyć się go tak szybko, jak to możliwe.

Podsumowanie

Inną rzeczą, która może wpłynąć na twoją decyzję, może być twój ostateczny cel. Jeśli jest nim po prostu wypowiedzenie kilku zdań podczas wycieczki do Kolumbii, może to nie być warte dodatkowych pieniędzy i czasu, których wymagałby program formalnej edukacji.

Jednakże, jeśli Twoim celem jest, aby pewnego dnia samemu zostać nauczycielem języka obcego, może powinieneś osobiście zapoznać się z rytmem zajęć prowadzonych w klasie podczas swojej własnej nauki; dyplom również jest wymagany, jeśli chcesz uczyć języków obcych jako profesjonalny nauczyciel.

A może, tak jak ja, masz motywację do nauki innego języka, ponieważ poślubiłeś obcokrajowca. Bez względu na powód, dodatkowe języki zawsze wzbogacają nasze życie, niezależnie od tego, jak się ich uczymy. Oto optymistyczny cytat Lucille Ball, który jest jednym z moich ulubionych:

„Jedną z rzeczy, o których przekonałam się na własnej skórze, było to, że nie opłaca się zniechęcać. Zajmowanie się czymś pozytywnym i patrzenie optymistycznie na życie może przywrócić wiarę w siebie.”

Autor: 
Jeffrey Nelson / tłum. Klaudia Jamróg
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama