Najpopularniejsze lekkie jachty żaglowe

Reklama

śr., 12/22/2021 - 00:48 -- MagdalenaL

Istnieje wiele rodzajów jachtów, ze względu na wielkość i przeznaczenie - od lekkich jachtów żaglowych do olbrzymich super jachtów. Ich celem może być długodystansowy rejs, regaty lub po prostu nauka żeglowania. W tym artykule pomożemy Ci zidentyfikować lekkie łodzie na podstawie ich głównych cech. Dowiesz się o ich zastosowaniach, jak znaleźć dobrą żaglówkę, aby rozpocząć żeglowanie i jak wybrać najlepsze ubezpieczenie.

Czym jest lekki jacht żaglowy?

Jachty żaglowe to jednostki, które używają wiatru i żagli jako siły napędowej. Zazwyczaj reagują bardzo szybko. Łatwo można wyczuć na nich wiatr oraz znaczenie rozmieszczenia balastu. Mogą być zarówno jednoosobowe, jak i wieloosobowe.

Prawie wszystkie lekkie jachty mają miecze i są zdolne do żeglowania po płytkiej wodzie, a jednocześnie są przenośne i łatwe do transportu drogowego za pomocą przyczepy. Można również żeglować na nich w wielu różnych miejscach, takich jak morze, rzeki lub zbiorniki wodne.

Ten rodzaj żeglarstwa jest również doskonałym sposobem na rozpoczęcie startów w regatach oraz naukę trymowania i przechyłów na łodzi.

Rodzaje lekkich jachtów żaglowych

Istnieje wiele rodzajów i wielkości lekkich jachtów żaglowych. Oto 5 najbardziej popularnych:

Optymist

Optymist jest najbardziej rozpowszechnioną i ustandaryzowaną klasą żeglarską do nauki żeglowania. Jego przednia część, tj. spłaszczony dziób, różni się od większości innych łodzi. Z drugiej strony jest to bardzo lekka łódź, co sprawia, że jest łatwa do manewrowania nawet dla dzieci, które uczą się żeglować. Jest również bardzo łatwy w obsłudze na lądzie. Gdy nie jest używany, można przechowywać go w suchym miejscu. Jest to bardzo mała łódka i jedyna zatwierdzona przez Międzynarodową Federację Żeglarską dla osób poniżej 15 roku życia.

Laser

Jest to najpopularniejsza łódź regatowa na świecie. Każdy istniejący Laser jest identyczny. Surowe zasady klasy, oparte na jednej konstrukcji, sprawiają, że to żeglarz wygrywa wyścig, a nie łódka. Jest to bardzo lekka łódź jednoosobowa z jednym żaglem - grotem.

Istnieją trzy rodzaje laserów:

 • Standardowy Laser o powierzchni żagli 7,06 m i dla wagi sternika powyżej 80 kg.
 • Laser Radial ma powierzchnię żagli 5,76 m i jest przeznaczony dla załogi ważącej od 55 do 72 kg. Jest wykorzystywany na Igrzyskach olimpijskich w kategorii kobiet.
 • Laser 4.7 ma powierzchnię żagli 4,7 metra kwadratowego i jest przeznaczony dla młodszych załóg o wadze od 50 do 55 kg.

Laser jest łodzią wyczynową, wymagającą warunków fizycznych i technicznych, jak również stosowania zaawansowanej techniki.

Finn

Finn jest jachtem jednoosobowym, który jest klasą olimpijską od Igrzysk Olimpijskich w Helsinkach w 1952 roku. Od lat 50-tych wykształciła całe pokolenia wspaniałych żeglarzy, a teraz jest najdłużej funkcjonującą łodzią olimpijską i jedyną możliwością dla żeglarza w średnim wieku. Dostępny dla żeglarzy o wadze powyżej 80 kg.

Vaurien

Jest to bardzo dobra łódź do nauki zarówno dla dorosłych jak i dla młodzieży. Nie jest bardzo techniczna, co sprawia, że jest to pierwszym krokiem do przejścia do innych klas żeglarskich takich jak 420, 470 czy Snipe. Idealna waga załogi wynosi od 110 do 150 kg. Początkowo została wyprodukowana jako łódź szkoleniowa - lekka, ekonomiczna i wytrzymała. Z czasem ewoluowała, stając się czołową łodzią regatową. Trenowali na niej wielcy mistrzowie, tacy jak Eric Tabarly, Pierre Fehlmann, Pedro Campos i inni.

Snipe

Snipe został zaprojektowany przez Williama Crosby'ego w Stanach Zjednoczonych w 1931 roku. W Hiszpanii jest jednym z najbardziej popularnych, jeśli chodzi o organizowanie regat. Pierwszy Snipe, nazwany „Toñete", został zbudowany w Vigo w 1932 roku przez Antonio Ruiz Martíneza według planów opublikowanych w amerykańskim magazynie.

Klasa Snipe oferuje najbardziej obszerny kalendarz regat dla mistrzów i początkujących, od lokalnych regat klubowych do mistrzostw Hiszpanii, mistrzostw świata, Europy i Azji. Przy czym Japonia jest jednym z krajów z największą flotą Snipe.

Jest to jacht bardzo stabilny i techniczny pod względem trymowania, przeznaczony dla dwóch członków załogi.

Zalety żeglowania lekkim jachtem żaglowym

Dla tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z żeglarstwem, może być trudno zdecydować, czy chcą pływać żaglówką czy motorówką. Oto główne zalety żeglowania lekkim jachtem żaglowym:

 • Jeśli chodzi o paliwo, żaglówka w przyszłości jest dobrą inwestycją, ponieważ koszty paliwa są minimalne.
 • Żeglarstwo jest dla tych, którzy się nie spieszą.
 • Niezależność na morzu, ponieważ nie potrzebują stale pracującego silnika.
 • Pogoda odgrywa ważną rolę dla tego typu łodzi, ponieważ wiatr określa prędkość i trudność żeglugi.
 • Jest to najstarszy i chyba najbardziej romantyczny sposób żeglowania.
 • Należy jednak pamiętać, że trzeba mieć wiedzę żeglarską i znać manewry, aby żeglować skutecznie i efektywnie.
 • Konserwacja łodzi żaglowej jest generalnie bardziej skomplikowana, nawet jeśli silnik jest prostszy.
 • Olinowanie, żagle i liny muszą być stale sprawdzane.

Dlaczego warto zawrzeć ubezpieczenie łodzi żaglowej?

Lekki jacht żaglowy nie jest zobowiązany do posiadania ubezpieczenia dla jednostek rekreacyjnych. Jeśli łódź nie posiada silnika, a jej długość jest mniejsza niż 6 metrów, hiszpańskie przepisy nie wymagają wykupienia ubezpieczenia. Jednak te łodzie i ich użytkownicy są narażeni na wyrządzenie szkód, zwłaszcza podczas regat, dlatego zaleca się zapobieganie temu ryzyku poprzez wykupienie ubezpieczenia.

W Náutica Profesional możesz wykupić odpowiednie ubezpieczenie, abyś mógł cieszyć się żeglarstwem, w tym specjalne ubezpieczenie na czas udziału w regatach. Dowiedz się więcej o naszych ubezpieczeniach.

Autor: 
tłum. Julia Śliwak
Polub Plportal.pl:

Reklama