Psy marzną – prawda czy mit?

Reklama

śr., 12/22/2021 - 01:07 -- MagdalenaL

Wraz ze spadkiem temperatur wielu z nas nie wie, czy naszemu psu jest zimno i powinniśmy założyć mu sweterek, czy też płaszczyk, który ma na co dzień (jego sierść) jest wystarczający. Co mamy zrobić? Szalik, tak czy nie? Przyjrzyjmy się temu krok po kroku.

Po pierwsze, psy mają na skórze warstwę tłuszczu, która służy im jako ochrona termiczna, podobnie jak ich sierść, którą zazwyczaj wyliniają dwa razy w roku: wiosną i jesienią, aby przygotować swoje ciało do zmiany temperatury. Świetne, ale  ty masz wrażenie, że twój chart marznie. Tak, może tak być, ponieważ jego sierść jest bardzo krótka. Buldogi argentyńskie, chihuahuas, beagle i basset houndy są również wrażliwsze na zimno. Jeśli zauważysz, że pies ma dreszcze, jest ospały, ma suchą skórę, sztywnieje lub wolno oddycha, to znaczy, że jest mu zimno. Przejdźmy do następnego kroku.

 

Jak chronić psa przed zimnem?

Teraz, gdy wiadomo już, że twój futrzak marznie, podejmij działania:

 – Czy twój futrzak śpi w tym samym posłaniu, którego używa w lecie? Kup cieplejszy zimowy, albo na tym, który już ma, połóż kocyk specjalnie dla niego przeznaczony.

– Postaw jego posłanie blisko kaloryfera. Upewnij się, że w domu panuje komfortowa temperatura, nawet gdy cię tam nie ma.

– Oczywiste jest, że marznący pies nie powinien spać na dworze.

– Tak jak nasze jedzenie jest bardziej kaloryczne w zimie, aby chronić nas przed zimnem, tak jeśli twojemu futrzakowi jest zimno, podaj mu jedzenie o większej kaloryczności.

– Jeśli Twój pies toleruje ubranie, zakładaj mu sweterek na spacer i kurtkę w czasie deszczu. Jeśli się zmoczy, wysusz go dobrze po powrocie do domu.

– Nie obcinaj jego "płaszczyka" w zimie – to jego osłona termiczna! Jeżeli już musisz to zrobić, to tylko w celach higienicznych.

Dzięki tym wszystkim pomysłom, twoje wrażliwe na zimno futrzaki, będą chronione przed chłodem. Jest jeszcze wiele ciekawostek związanych z tym tematem. Czy wiesz, że poruszają one bardzo szybko swoimi mięśniami, aby utrzymać ciepło?

Źródło zdjęcia:  iStock

Autor: 
Autor: Mar Aguilar / Tłumaczenie: Magdalena Wąsala
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama