Korzyści zdrowotne płynące ze spacerów z psem

Reklama

wt., 01/04/2022 - 00:03 -- MagdalenaL

Psy stale potrzebują ruchu, aby żyły długo i zdrowo. Ale nie tylko one czerpią korzyści z regularnych spacerów. Oto dowody, że chodzenie z psiakiem może być zdrowe również dla Ciebie.

Korzyści zdrowotne wynikające z posiadania psów

Psy uwielbiają chodzić na spacery, do tego stopnia, że gdy tylko usłyszą słowo „spacer”, stają się nadmiernie podekscytowane. Codzienne spacery to nie tylko świetny sposób na ćwiczenia dla Twojego psa. Ty również możesz z nich skorzystać!

Zanim jednak wyjdziesz z domu, musisz się upewnić, że jesteś odpowiednio zaopatrzony. Zawsze noś ze sobą plastikowe torby, aby posprzątać po swoim psie. Pozostawianie psich odchodów na ziemi świadczy nie tylko o braku szacunku do innych osób korzystających ze ścieżki, ale też wpływa niekorzystnie na ekosystem danego obszaru.

Jeśli Twój pies ma tendencję do ciągnięcia na smyczy, gdy jest podekscytowany, być może dobrym pomysłem będzie założenie mu szelek, aby nie nadwyrężał szyi ani nie dusił się. Istnieje wiele różnych wzorów i rodzajów szelek. Należy pamiętać, że szelki nie powstrzymają psa przed ciągnięciem (tego uczy się zwierzę na luźnej smyczy). Jedyną rzeczą, której będziesz potrzebować, jest para dobrych butów do chodzenia i możesz ruszać na spacer.

Masz wszystko, czego potrzebujesz? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jakie korzyści dla Twojego zdrowia może przynieść wyprowadzanie psa na spacer.

 

1. Zwiększenie sprawności fizycznej

Nie jest tajemnicą, że jeśli będziesz ćwiczyć regularnie, staniesz się sprawniejszy. Ale w przypadku wielu programów treningowych, należy ćwiczyć dość długo, aby było widać efekty. Spacer z psem niemal eliminuje to wyzwanie, będzie on Twoim partnerem treningowym i trenerem w jednym. Gdy już ustalisz codzienną rutynę spacerów z psem, zwierzę będzie tak podekscytowane, że nie pozwoli Ci pominąć żadnego dnia, niezależnie od pogody.

Chodzenie to fantastyczna aktywność, niewymagająca wielkiego wysiłku, którą można wykonywać w dowolnym miejscu. Z czasem pomoże to wzmocnić Twoje mięśnie, kości i stawy. Możesz nawet zauważyć, że trasa, którą dotychczas chodziłeś wydaje się trochę łatwa i zdecydujesz się na dłuższe spacery lub dodatkowo wchodzenie pod górkę.

Dystans, jaki możesz pokonać jednorazowo w ciągu dnia, zależy od rasy i wieku Twojego psa. Na przykład 2-letni pies rasy border collie będzie bardziej wytrzymały, niż starszy mops. Dostosuj spacer do potrzeb i możliwości swojego psa. Jeśli jest upalny dzień lub wybierasz się na dłuższą wędrówkę, koniecznie zabierz ze sobą wodę i miskę dla psa.

W cieplejsze dni należy również wziąć pod uwagę powierzchnię, po której się chodzi. Na słońcu chodnik może łatwo osiągnąć niebezpiecznie wysoką temperaturę i poparzyć łapy Twojego psa. Łatwo to sprawdzić, poprzez położenie dłoni lub postawienie bosej stopy na chodniku. Jeśli nie możesz wytrzymać tak przez 10 sekund, oznacza to, że powierzchnia jest zbyt gorąca, aby pies mógł po niej chodzić. W takie dni musisz po prostu chodzić po trawie lub ziemi. Ewentualnie możesz kupić specjalne buty dla psa, które będą chroniły jego łapy.

Im więcej będziesz chodzić, tym bardziej Ty i Twój pies będziecie sprawniejsi. Jeśli Twój psiak będzie na to gotowy, pewnego dnia może nawet stać się świetnym kumplem do biegania!

 

2. Lepsza kondycja psychiczna

Istnieje psychologiczny powód, dla którego tak wiele psów zostaje przewodnikami weteranów i osób żyjących z zespołem stresu pourazowego. Wyprowadzanie psa może poprawić nastrój i zmniejszyć objawy depresji oraz lęku. Badania pokazują, że spędzanie czasu z psem może zmniejszyć wydzielanie hormonu stresu – kortyzolu.

W przypadku osób zmagających się z depresją, posiadanie psa może całkowicie odmienić ich życie. Takim osobom ciężko jest się zmotywować, żeby wyjść samym z domu. Objawem depresji może być zmęczenie fizyczne, co utrudnia wykonywanie jakiejkolwiek aktywności, choć badania wykazały, że regularny ruch może pomagać w walce z tą chorobą.

Ale nie ma lepszej motywacji niż pies, który patrzy na Ciebie błagalnym wzrokiem, żebyś wyszedł z nim na spacer. Posiadanie psa zmusza Cię do wyjścia na zewnątrz, a to pociąga za sobą szereg korzyści dla Twojego zdrowia psychicznego. Aktywność fizyczna sprzyja produkcji endorfin w mózgu, zwanych hormonami szczęścia, które dodają energii i wywołują pozytywne uczucia. To z kolei zniweluje stres, poprawi nastrój i doda nam energii psychicznej. Co więcej, codzienny spacer z psem może być dobrym sposobem na odwrócenie uwagi od negatywnych myśli.

Wniosek jest taki, że dbanie o inną żywą istotę może ułatwić nam dbanie o siebie.

Towarzystwo, jakie psy zapewniają nam podczas spacerów, może również zlikwidować poczucie samotności. Spacer z psem może być dobrym pretekstem do nawiązywania kontaktów towarzyskich z innymi właścicielami czworonogów.

Nawet jeśli sam nie posiadasz psa, nadal istnieje wiele sposobów, abyś mógł z nim wychodzić. Zapytaj przyjaciela lub członka rodziny, czy możesz zabrać ich psa na spacer po okolicy lub poszukaj innych miejsc, w których mógłbyś to robić w ramach wolontariatu. Wiele schronisk dla zwierząt poszukuje wolontariuszy, którzy będą zajmować się ich podopiecznymi. Nie tylko Twoje zdrowie psychiczne oraz kondycja fizyczna na tym zyskają, ale także będziesz żyć ze świadomością, że pomogłeś psom w potrzebie.

 

 

3. Lepszy sen

Pewnie widziałeś jak Twój pies pada na podłogę po powrocie z intensywnego spaceru lub po długiej zabawie. To dlatego, że spacery są męczące, nie tylko dla ludzi! Możesz nie potrzebować drzemki natychmiast po powrocie do domu, tak jak robi to twój pies. Badania jednak wykazały, że regularne spacery pomagają poprawić ilość i jakość snu.

Dorośli ludzie potrzebują 7-9 godzin snu na dobę, ale ostatnie badania przeprowadzone przez Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (CDC) wykazały, że 1 na 3 dorosłych nie śpi wystarczająco długo. Niedobór snu wiąże się z większym ryzykiem rozwoju takich schorzeń jak otyłość, cukrzyca i nadciśnienie krwi.

Dodatkowo, brak snu może negatywnie wpłynąć na Twoje zdrowie psychiczne. Jeśli kiedykolwiek czułeś się rozdrażniony lub miałeś problemy z koncentracją po źle przespanej nocy, rozumiesz o czym jest mowa. Nie wspominając już o fizycznych objawach, takich jak bóle głowy, suche, piekące oczy oraz zmęczenie. Chodzenie na spacery może być trudne, gdy jesteś już ledwo przytomny i wyczerpany brakiem snu. I wtedy właśnie wkracza Twój pies! Zmusi Cię do pokonania tej bariery, wyjścia na zewnątrz i przerwania szkodliwego cyklu bezczynności i złego snu.

I wcale nie musisz przygotowywać się do trójboju, aby zobaczyć efekty. Przynajmniej 30 minut lekkiego lub umiarkowanego wysiłku fizycznego (który możesz z łatwością sobie zapewnić wyprowadzając psa na spacer) może pomóc Ci osiągnąć głębszy, spokojniejszy sen.

Należy pamiętać, że ćwiczenia wykonywane przed samym snem mogą utrudnić zasypianie. Nawet lekka aktywność fizyczna tymczasowo zwiększa ciśnienie krwi, podnosi temperaturę ciała i stymuluje układ nerwowy, co może utrudniać odprężenie. Ruszaj się w ciągu dnia, a będziesz spał jak dziecko!

 

4. Zmniejszone ryzyko chorób układu krążenia

Codzienna aktywność nie tylko pomaga utrzymać układ kostny i mięśniowy w doskonałej kondycji, ale także wspomaga zdrowie układu krążenia.

Układ krążeniowy obejmuje serce, krew, żyły i tętnice. Gdy serce nie jest w stanie skutecznie pompować krwi przez organizm lub coś ten przepływ zablokuje, mogą pojawić się poważne problemy zdrowotne, w tym wysokie ciśnienie krwi, niewydolność serca i choroba wieńcowa.

Regularna aktywność obniża ciśnienie krwi i tętno spoczynkowe, a także zmniejsza ryzyko rozwoju chorób układu krążenia. CDC zaleca dorosłym co najmniej 150 minut umiarkowanej aktywności fizycznej tygodniowo. To oznacza nieco ponad 20 minut ćwiczeń dziennie. Z psem u boku, łatwiej będzie to osiągnąć.

Dla wielu psów 20 minut ruchu dziennie jest niewystarczające. Będziesz musiał uzupełnić braki dłuższym spacerem, bieganiem lub zabawą na podwórku, aby zapewnić Twojemu pupilowi zalecaną dzienną dawkę aktywności. Jak już wcześniej zostało wspomniane, wszystko zależy od rasy i wieku Twojego psa. Zawsze warto skonsultować się z weterynarzem, aby ustalić, ile ruchu potrzebuje dziennie Twój pies.

Obecnie wiele psów cierpi z powodu problemów zdrowotnych, takich jak otyłość, która jest wynikiem przekarmienia i ograniczonej aktywności. Spacery to jeden z najlepszych sposobów na walkę z tym problemem. Codzienna aktywność sprawi, że nie tylko Twoje serce będzie zdrowe, ale serduszko Twojego psa również.

Na co więc czekasz? Bierz smycz i ruszaj w drogę!

Autor: 
Autor: John Woods / Tłumaczenie: Natalia Kochan
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama