10 powodów, dla których warto uczyć się języków obcych

Reklama

sob., 01/15/2022 - 18:12 -- MagdalenaL

W dzisiejszym zglobalizowanym świecie, biegła znajomość innych języków odgrywa istotną rolę w zwiększaniu możliwości zaangażowania się w konkurowanie i odnoszenie sukcesów w globalnej gospodarce.

Oto 10 najważniejszych powodów, dla których warto uczyć się języków obcych:

1. Nawiązywanie relacji

Najbardziej satysfakcjonującym aspektem naszego doświadczenia życiowego jest zdolność do łatwego łączenia się z innymi ludźmi poprzez komunikację i budowanie relacji na całe życie. Również mówienie w obcym języku i nawiązywanie kontaktów z ludźmi z różnych kultur jest niesamowitym darem. Wzbogaca to zarówno życie osobiste, jak i zawodowe, otwierając Twój świat dosłownie i w przenośni.

Język jest narzędziem, które łączy ludzi. Budowanie relacji jest jednym z najważniejszych powodów, dla których warto uczyć się języka obcego.

2. Wspieranie rozwoju kariery

Jeśli jesteś studentem lub przedsiębiorcą, możesz zwiększyć swoje umiejętności językowe, co sprawi, że Twój rozwój będzie wyjątkowy i będziesz wyróżniać się spośród innych. Jeśli jesteś profesjonalistą w jakiejś dziedzinie, możesz bezproblemowo komunikować się z nowymi klientami, rozszerzając rynki zagraniczne poprzez naukę języka obcego.

Szczególnie wśród studentów i profesjonalistów, rozwój kariery jest jednym z głównych powodów nauki języka obcego.

3. Poprawa jakości myślenia

Kognitywne korzyści z nauki języków obcych to między innymi lepsza pamięć, zwiększona koncentracja, zdolność do wielozadaniowości, lepsze umiejętności słuchania, rozwiązywania problemów i krytycznego myślenia. Ponadto, osoby znające więcej niż jeden język łatwiej przełączają się między różnymi zadaniami i monitorują zmiany w swoim otoczeniu, wykazując się większą kreatywnością i elastycznością. 

Jeśli masz mniej niż 14 lat, to powinien to być jeden z głównych powodów, aby uczyć się języka obcego już teraz.

4. Pogłębienie więzi z innymi kulturami

Język jest najbardziej bezpośrednim łącznikiem z innymi kulturami, gdzie można rozwijać uznanie dla sztuki, tradycji, religii i historii ludzi związanych z danym językiem. Z drugiej strony, większe zrozumienie sprzyja tolerancji, empatii i akceptacji innych. Uczniowie, którzy uczyli się innego języka są otwarci i wyrażają bardziej pozytywne nastawienie do kultury związanej z tym językiem.

5. Odkrywanie świata

Podróżowanie jako osoba posługująca się językiem regionalnym rewolucjonizuje wyjazd za granicę. Podczas gdy podróżnicy znający jeden język są w stanie odwiedzać wciąż te same miejsca, osoba, która nauczyła się języka obcego może z łatwością poruszać się poza obszarem turystycznym i nawiązać kontakt z miejscem lub ludźmi w sposób, który jest często niedostępny dla osób nieznających języka. Nauka innego języka otwiera również drzwi do większych możliwości studiowania lub pracy za granicą.

6. Uzyskiwanie dostępu do źródeł

W wielojęzycznym świecie, posługiwanie się przynajmniej jednym dodatkowym językiem daje nam dostęp do informacji, które w innym przypadku byłyby niedostępne. Osoby, które biegle posługują się innymi językami, są w stanie na przykład poruszać się w Internecie jako prawdziwi mieszkańcy innych krajów, konsumując i oceniając zagraniczne media i rozrywkę.

7. Zostanie poliglotą

Nauka języka obcego nie tylko poprawia umiejętności komunikacyjne i zasób słownictwa, ale także pomaga w łatwiejszym wyborze kolejnych języków, szczególnie wśród dzieci. Głównym powodem jest to, że kiedy uczysz się języka obcego, rozwijasz nowe połączenia mózgowe, które umożliwiają Ci naukę trzeciego języka.

8. Większa pewność siebie

Każdy uczący się nowego języka z pewnością na początku popełnia błędy, co jest nieodzowną częścią procesu uczenia się. Nauka języka obcego oznacza wystawienie się na próbę i wyjście z własnej strefy komfortu. Innym aspektem jest niesamowite poczucie spełnienia, kiedy rozmawiasz z kimś w jego ojczystym języku.

9. Lepsze podejmowanie decyzji

Decyzje podejmowane w drugim języku są bardziej oparte na rozumowaniu niż w języku ojczystym. Ponadto, kiedy debatujemy w drugim lub trzecim języku, oczywiste jest, że dystansujemy się od emocjonalnych reakcji i uprzedzeń, które są głęboko związane z naszym językiem ojczystym, abyśmy byli systematyczni i podejmowali jasne decyzje w oparciu o rzeczywistość.

 

10. Nowa perspektywa

Kiedy poznajemy nowy język i kulturę, porównujemy je do tego, co najbardziej znane. Nauka języka obcego pokazuje naszą własną kulturę zarówno w pozytywnych, jak i negatywnych aspektach, których wcześniej mogliśmy nie brać pod uwagę. Możesz albo bardziej docenić to, co zdobyłeś, albo podjąć decyzję, aby coś zmienić!

Czy masz jakieś inne powody, aby uczyć się języka obcego? Podziel się tym z nami.

Autor: 
Tłumaczenie: Natalia Kochan
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama