Unikatowa książka Brontë może ustanowić rekord sprzedaży w wysokości 1,25 mln dolarów

Reklama

pon., 04/25/2022 - 21:26 -- MagdalenaL

Niewielka książka autorstwa Charlotte Brontë o wartości 1,25 mln dolarów jest jednym z przedmiotów wystawionych na sprzedaż na „najwspanialszych na świecie targach książek antykwarycznych”.

W ofercie znajduje się również przewodnik o tenisie wydany w 1555 r., odręczne notatki z pierwszego na świecie testu bomby atomowej oraz biblioteka Amy Winehouse.

Oczekuje się, że czterodniowe targi w Nowym Jorku przyniosą handlarzom fortunę.

 

Księgarze twierdzą, że w ostatnich latach sprzedaż książek wzrosła.

 

Międzynarodowe Targi Książki Antykwarycznej w Nowym Jorku w 2022 r. to już 61. edycja tej imprezy, która odbywa się w Park Avenue Armory na Manhattanie.

 

Przed tym wydarzeniem wiele uwagi poświęcono niedawno odnalezionej miniaturowej książce napisanej przez angielską powieściopisarkę i poetkę Charlotte Brontë w 1829 r., kiedy miała zaledwie 13 lat. Wydarzenie to będzie pierwszą publiczną odsłoną tej książki od czasu aukcji w 1916 r.

 

Posiadanie kawałka historii nie jest jednak tanie. Sprzedający żąda za nią 1,25 mln dolarów, co jest prawdopodobnie najwyższą ceną w historii za książkę napisaną przez kobietę. Poprzedni rekord został ustanowiony w zeszłym roku, gdy pierwsze wydanie Frankensteina Mary Shelley zostało sprzedane za 1,17 mln dolarów we wrześniu.

 

Książka Brontë nie jest jedyną pozycją, która przyciąga wzrok.

 

Na przykład kolekcja książek o winie z 1500 r., zebrana przez producenta wina Seana Thackrey'a, zostanie sprzedana za 2 mln dolarów, podczas gdy zbiór 800 książek i rękopisów opisujących setki lat badań nad środowiskiem i klimatem zostanie wyceniony na 2,5 mln dolarów.

 

W ofercie znajdzie się również książka, którą uważa się za pierwszy na świecie przewodnik o tenisie, napisana przez włoskiego księdza w 1555 r. o wartości 45 000 dolarów oraz rzadkie, wczesne wydanie Wielkiego Gatsby'ego F. Scotta Fitzgeralda, wycenione na około 360 000 dolarów.

Wśród bardziej współczesnych kolekcji na sprzedaż wystawiono m.in. zestaw schematów i notatek zespołu medycznego uczestniczącego w pierwszych na świecie próbach z bombą atomową w 1945 r., w tym pierwszą wzmiankę o „chmurze w kształcie grzyba”, oraz kolekcję ponad 200 książek należących niegdyś do zmarłej brytyjskiej piosenkarki Amy Winehouse.

 

Targi odbędą się w dniach od 21 do 24 kwietnia.

 

Sprzedaż detaliczna przez pierwsze dwa lata pandemii nie była w najlepszej kondycji, a mimo tego popyt na książki wzrósł. Stowarzyszenie wydawców amerykańskich poinformowało, że tylko w 2021 r. w Stanach Zjednoczonych otwarto 172 nowych, niezależnych księgarni.

Autor: 
Bernd Debusmann Jr tłum.Patrycja Marcinkowska
Polub Plportal.pl:

Reklama